Свобода слова Пінчука

На каналі ICTV стартував новий сезон найстарішого політичного ток-шоу  українського телебаченні «Свобода слова». У першій же програми власник каналу Віктор Пінчук, так би мовити, показав Президенту зуби. Петро Порошенко відкрито проігнорував «сніданок Пінчука» у Давосі через його критичну статтю щодо Криму та Донбасу. Зате прилетів на сніданок і публічно підтримав захід  нардеп Сергій Лещенко. Логічно, що Віктор Пінчук запросив на першу у цьому році «Свободу слова» Сергія Лещенка та обрав для ток-шоу завжди актуальну та критичну для влади тему: «боротьба з корупцією». Навіть якщо влада ідеальна, то лише один факт корупції лягає п’ятном на лацкан владного піджака. Слідкуємо за тональністю «Свободи слова» далі.

А поки що редакція PRпорталу та експерти Communication group  проаналізували минулорічні випуски ток-шоу. Загалом, було 38 випусків. В ефір прийшло 199 спікерів: 90 політиків та урядовців, решта – експерти.

Саме в минулому році  «Свобода слова» змінила ведучого. У червні замість  Андрія Куликова вести програму став Вадим Карп’як.

Зафіксовано лише один скандал. 21 листопада міністр культури Євген Нищук під час ефіру на "Свободі Слова" заявив, що на сході України "немає ніякої генетики". У ці міста радянською владою були свідомо заселені люди. Цю заяву в українському телефірі виловили російські медіа. Розгорівся великий скандал. Євгену Нищуку довелося вибачатися  і пояснювати, що його неправильно зрозуміли. Тим не менше «генетика» від Нищука стала  мемом 2016 року

Прем’єрське ток-шоу

«Свобода слова», на відміну від «Шустер-live» та «Чорного дзеркала» немає своїх явних фаворитів-політиків. Це ток-шоу за збалансованістю думок та спікерів може конкурувати хіба що із програмою «Право на владу». Ці дві площадки можна назвати справжньою «територією свободи».

Першу сходинку зайняв соратник Юлії Тимошенко, традиційний спікер партії «Батьківщина Сергій Соболєв. На програмі Куликова-Карп’яка він був вісім разів.

Другу позицію ефірного рейтингу зайняв Володимир Гройсман. На програмі він 2-чі був як спікер парламенту та 5-ть разів як прем’єр-міністр. Таким чином, «Свобода слова» стала улюбленою програмою Володимира Гройсмана. Так часто він не ходив на жодне ток-шоу. Наприклад, на «Право на владу» він був двічі, і один раз на  «Шустері» та «Чорному».

Зате «Свобода слова» надто прихильна до Мустафи Найєма. Він на програмі був аж шість разів. Навіть до Савіка Шустера його запрошували лише чотири рази. Активіст партії «Демократичний альянс» в студію «Свободи слова» приходив регулярно впродовж року. Доречі, так само як і опоблоківець Олександр Вілкул та люстратор із «Самопомочі» Єгор Соболєв. Єдиний у кого спостерігається певний перекіс – це лідер Радикальної партії Олег Ляшко. Він також шість разів був на «Свободі» і ділить третю сходинку рейтингу. Але чомусь головного радикала активно запрошували у першій половині 2016 року. Він був в ефірі першої у сезоні програми 25 січня. Потім один раз з’явився у лютому, двічі був у березні та квітні.  А от у другій половині 2016 року канал Віктора Пінчука жодного разу не помітив гіперактивного політика.

На четвертій сходинці уже 5-ть політиків у кожного з яких було по 5-ть ефірів. Два фронтовики – Григорій Логвинський та Дмитро Сторожук. Останній на ефіри «Свободи слова» ходив коли був депутатом. У статусі першого заступника Генпрокурора на цьому ток-шоу Дмитра Сторожука не було жодного разу. На четвертій позиції рейтингу опинився лідер фракції «Самопоміч» Олег Березюк, заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко  та заступник голови фракції «Батьківщина» Сергій Власенко.

 У п’ятірку ходоків на «Свободу слова» потрапили Антон Геращенко з Народного фронту та Іван Вінник з БПП. Вони на програму сходили по чотири рази.

Щільно на шостій сходинці. Тут аж 12 політиків. Зокрема, тричі на «Свободі слова» побував спікер парламенту Андрій Парубій, дві його заступниці Ірина Геращенко (двічі включалася по скайпу і лише один раз була у студії) та Оксана Сироїд, міністр юстиції Павло Петренко, а також двічі як лідер фракції і один раз у статусі Генпрокурора приходив Юрій Луценко. Також тричі були в ефірі Сергій Висоцький (НФ), Леонід Ємець (НФ), Артур Герасимов (БПП), Іван Крулько (Батьківщина), Юрій Павленко (ОБ), Микола Скорик (ОБ) та Сергій Тарута (позафракційний)

13 політиків поділили сьому сходинку ефірного рейтингу. Найбільше урядовців:  віце-прем’єр-міністр Іванна Климпуш-Цинцадзе,  міністр закордонних справ Павло Клімкін, соціальний міністр Андрій Рева, скандальний міністр культури Євген Нищук, радник Володимира Гройсмана Іван Міклош та міністр природніх ресурсів уряду Арсенія Яценюка Олексій Павленко. З депутатів двічі на «Свободі слова» були фронтовик Максим Бурбак, радикал Віктор Галасюк, народний контролер Дмитро Добродомов, БППешники Павло Різаненко та Рефат Чубаров, депутатка із «Самопомочі» Тетяна Острікова. До нашого ефірного рейтингу потрапив і один суддя, голова Вищого господарського суду Богдан Львов. Це єдиний суддя, котрий на цьомуток-шоу обговорював  реформу судової системи.

Премєрська партія

 «Свобода слова» може поконкурувати з «Правом на владу» щодо «клубу любителів влади». Урядовці активно ходили до Андрія Куликова  і ходять до Володимира Карп’яка. Загалом, в ефірах експерти виявили 44 спікерів-урядовців.

Як уже зазначалося, із семи разів п’ять разів Володимир Гройсман приходив на «Свободу слова» у статусі прем’єр-міністра. Тричі приходив на програму міністр юстиції Павло Петренко та один раз його перша заступниця Наталя Севастьянова. Двічі на ICTV побували Іван Міклаш, Євген Нищук, Андрій РеваОлексій Павленко, Павло Клімкін та Іванна Климпуш-Цинцадзе. Цікаво, чи запрошуватимуть двох останніх на програму після того як вони відмовилися приходити на «сніданок» до  Віктора Пінчука у Давосі? Втім, окрім міністра закордонних справ у нього є ще заступники. Наприклад, у минулому році по одному разу на ефір сходили його заступниця Олена Зеркаль та керівник одного з департаментів МЗС Олексій Макеєв.

Доречі, Арсенія Яценюка на «Свободі слова» не було жодного разу. Хоча, прозвітувати про роботу уряду у лютому на ефір приходили його міністри Арсен Аваков, Наталя Яресько,  Ігор Жданов, Олександр Квіташвілі, Остап Семерак та Вячеслав Кириленко. Окрім міністра внутрішніх справ на «Свободу Слова» двічі приходив  його заступник Костятин Бушуєв та один раз радник Зорян Шкіряк.

З уряду Володимира Гройсмана ще були в ефірі Григорій Тука, Тарас Кутовий, Лілія Гриневич, Олександр Данилюк, Андрій Пивоварський, Степан Кубів та  Геннадій Зубко. Окрім міністрів на «Свободі слова» по разу побували губернатор Павло Жебрівський, Голова НАК «Нафтогаз Україна» Андрій Коболєв, член колегії Держагентства з енергозбереження та енергоефективності Марія Яковлєва, перший заступник Голови НАЗК Руслан Радецький та представник України в НАТО Єгор Божок.

На другій позиції – депутати з «Народного фронту». Вони були в ефірі «Свободи слова» 30 разів. Як і під час попередніх аналізів до цієї  партії ми зараховували і Андрія Парубія, котрий був в ефірі тричі. Позицію, власне, фракції на ток-шоу озвучували: Дмитро Сторожук (5 разів), Григорій Логвинський (5 разів), Антон Геращенко (4 рази), Леонід Ємець (3 рази), Сергій Висоцький (3 рази), Максим Бурбак (2 рази), Юрій Береза (1 раз), Олена Бойко (1 раз), Ігор Гузь (1 раз), Микола Княжицький (1 раз) та Андрій Леус (1 раз).

Третя стрічка у цьому ТОПі за Блоком Петра Порошенка «Солідарність». Їх депутати були на «Свободі слова» 29 разів. За традицією до БПП ми зарахували два ефіри спікера Володимира Гройсмана, три ефіри тепер уже першого віце-спікера Ірини Геращенк та два ефіри лідера фракції БПП Юрія Луценка. Інші депутати, котрі забезпечили цей результат – це Олексій Гончаренко (5 ефірів), Іван Вінник (4 ефіри), Артур Герасимов (3 ефіри), Павло Різаненко (2 ефіри), Володимир Ар’єв (1 ефір), Олександр Бригинець (1 ефір), Вадим Денисенко (1 ефір), Руслан Демчак (1 ефір), Ірина Луценко (1 ефір), Рефат Чубаров (1 ефір) та Оксана Юринець (1 ефір).

В ефірі ток-шоу на ICTV жодного разу не було лідера ВО «Батьківщина» Юлії Тимошенко. Але участь її депутатів  забезпечили партії четверту позицію в рейтингу. За традицією до цієї партії ми зарахували союзника Юлії Тимошенко у боротьбі проти Петра Порошенка та Валерії Гонтарєвої позафракційного нардепа Сергія Таруту у котрого три ефіри на «Свободі слова». Окрім нього та лідера персонального ефірного рейтингу Сергія Соболєва (8 ефірів) на «Свободу слова»  «Батьківщина» делегувала Сергія Власенка (5 ефірів), Івана Крулька (3 ефіри), Вадима Івченка (1 ефір), Ігоря Луценка (1 ефір), Григорія Немирю (1 ефір), Олексія Рябчина (1 ефір) та Олену Шкрум (1 ефір).

До п’ятірки лідерів потрапила «Самопоміч». Єгор Соболєв був в ефірі 6 разів, Олег Березюк - 5 разів, Оксана Сироїд - 3 рази, Тетяна Острікова - 2 рази, Олена Бабак – 1 раз, Олена Сотник – 1 один раз. Також один раз по скайпу вийшов на зв’язок лідер партії, мер Львова Андрій Садовий. Правда, його жодного слова не запитали про проблему сміття.

 № 6 у рейтингу та «чортова дюжина» депутатів, котрі були в ефірі, в Опозиційного блоку. На «Свободу слова» ходили Олександр Вілкул (6 разів), Юрій Павленко (3 рази), Микола Скорик (3 рази) та Михайло Папієв (1раз).

На сьоме місце Радикальну партію вивели Олег Ляшко у якого було 6 ефірів та Віктор Галасюк з двома ефірами.

Мустафа Найєм (6 ефірів) та Сергій Лещенко (1 ефір) вивели непарламентську партію «Демократичний альянс» на восьме місце.

№ 9 у Генпрокуратури. Генпрокурор Юрій Луценко включався з Гааги куди повіз позов проти Віктора Януковича. Слідчий ГПУ Олексій Донський розповідав про перший допит Президента-втікача. Військовий прокурор Анатолій Матіос звітував про розслідування майданівських справ. Так само один раз був в ефірі Владислав Куценко.

Десятку замикає «Народний контроль» в особі його лідера Дмитра Добродомова, котрий, як було сказано вище, на «Свободу слова» приходив двічі.

Нацбанк був представлений Валерією Гонтарєвою та її заступницею Катериною Рожковою. Обидві вони 19 грудня розповідали про націоналізацію «Приватбанку» Ігоря Коломойського.

Як бачимо, в ефірі "Свободи слова" не було жодного "свободівця".

Улюблені експерти

 

 

№1. Улюбленим експертом на «Свободі слова» виявився керівник Центру досліджень «Пента» Володимир Фесенко. Він був на «Свободі слова 15 разів.  

№2. Трішки відстали від нього директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран та журналіст Кирил Сазонов. Кожен з них оцінював політиків у студії «Свободи слова» 12 разів. Доречі, саме Кирил Сазонов першим повідомив, що Андрій Куликов йде з ток-шоу 

№ 3. На третій позиції політичний експерт Олеся Яхно. Вона часто воюює з російською пропагандою на їхній території, в ефірах російських політичних ток-шоу. На українську «Свободу слова» Олесю Яхно запрошували 11 разів

№4. По десять разів в ефірі Куликова/Карп’яка експерти Communication group  зафіксували Петра Олещука та Олену Дяченко. Позиція останньої в ефірі часто співпадала з позицією представників Опоблоку.

№5 Ще один симпатик Опоблоку,  директор Українського інституту аналізу та та менеджмента політики Руслан Бортник на «Свободі слова» був 9 разів. Щоправда, його активно запрошували у першій половині 2016 року. Очевидно, більш відомі експерти і тут відповиліся сидіти з ним поруч про що повідомляв PRпортал. Так само дався взнаки і скандал, коли експерти та журналісти зарахували Руслана Бортника до медведчуківсько-кремлівського пулу. В той же час голову Центру «Ейдос» Віктора Тарана редактори рівномірно запрошували на програму впродовж року.

№6 Виконавчий директор Transparensy International Україна Ярослав Юрчишин на ток-шоу був 8 разів. І не лише тоді, коли обговорювалася тема електронного декларування.

№7 Власне, експертами «Свободи слова» можна назвати голову голову Єдиного координаційного центру "Донбас" Олега Саакян та політичного експерта Олександра Кочеткова. Олег Саакян засвітився лише на ток-шоу «Право на владу». А Олександра Кочеткова на інших великих ефірах наші експерти не помітили.

№8 Три експерти мали по шість ефірів. Зокрема, відомий політичний аналітик Євген Магда, аналітик Фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва Марія Золкіна та Голова ГО "Центр ефективного законодавства" Мар’ян Заблоцький.

№9 Чотри рази на «Свободі слова» з’явилися борець з корупцією Віталій Шабунін, політичний експерт Костянтин Матвієнко, політолог котрого також зарахували до "кремлмвських телеконсерв" Олексій Якубін, економічний експерт Борис Кушнірук та журналісти Ольга Мусафірова та Марія Жартовська. Обидві журналістки для редакторської групи чомусь були цікаві лише у першій половині 2016-го.

№10. Ефірний рейтинг експертів замикають 7 осіб. Зокрема, колишній керівник зовнішньої розвідки Ігор Смєшко, колишні депутати Юрій Ганущак та Тарас Чорновіл, політтехнолог та один з лідерів ефірів на ток-шоу "Право на владу" Катерина Одарченко, економіст Андрій Блінов, політолог Віталій Кулик та громадська активістка і голова Громадського люстраційного комітету Олександра  Дрік.

Варто також назвати експертів, котрі в ефір були двічі. Таких було аж 18. Зокрема, керівник «Опори» Ольга Авазовська, правозахисник Едуард Багіров, адвокат Микола Сірий, захисник майданівських тітущок Станіслав Батрин, міжнародник Володимир Горбач, екс-нардеп Юрій Гримчак, політолог Вадим Карасьов,  політичний експерт Валерій Димов, активіст Майдану Геннадій Друзенко, експерти РПР Михайло Жернаков та Святослав Павлюк, конституціоналіст Ярина Журба, аналітик УНЦПД Юлія Тищенко, криміналіст Анна Маляр, директор програми USAID РАДА Ігор Когут, медіаексперт Тарас Шевченко та журналіст Анатолій Октисюк  

Решта експертів в ефірі були один раз.

Варто відзначити, що після зміни ведучого «Свобода слова» не припиняла мовлення навіть у рекламних паузах. Дискусію під час реклами можна побачити лише під час трансляції в інтернеті. Дуже часто позаефірні дебати під час реклами цікавіші аніж під час ефіру.

Попередній аналіз ток-шоу «Право на владу»Чорне дзеркало та Шустер live

PRпортал

 

Tags: 
Источник: 
PRпортал