Популізм випробує свої сили в Аргентині, наступною може бути Бразилія

Крістіна Фернандес де Кіршнер, найбільш недавнє втілення потужного аргентинського популізму, має шанси здобути перемогу на праймеріз, які пройдуть в неділю (13 серпня), а це буде означати її повернення на політичну авансцену лише через 20 місяців після невдалої спроби просування свого наступника на президентських виборах.

Screenshot_1

Її перемога позначиться не тільки на ситуації всередині країни. Незважаючи на всі відмінності, що існують між Аргентиною і Бразилією, ця подія може стати прелюдією до аналогічного повернення популізму на бразильських виборах 2018 року, чи то Луїса Ігнасіо Лули да Сілва чи якогось іншого представника цього багатогранного руху.

У дослідженнях, присвячених Paso (відкритим, синхронним і обов’язковим попереднім виборам), які є фактично генеральною репетицією безпосередньо виборів (в даному випадку йдеться про заплановані на жовтень вибори до законодавчих органів, на яких буде обиратися третина Сенату, або 24 місця, а також 127 депутатів – у цілому 257 осіб), Крістіна з невеликим запасом випереджає своїх конкурентів, це правда.

На Paso ніхто не виходить остаточним переможцем – на цьому етапі визначають тільки партії, які можуть брати участь у виборах, а також кандидатів, яких вони зможуть висунути. Лише партійні об’єднання, які набрали 1,5% голосів, отримають право брати участь в дійсних виборах.

Тобто, навіть якщо Крістіна, кандидат в Сенат, набере найбільшу кількість голосів на праймеріз, немає жодних гарантій того, що її оберуть в жовтні (і ще менша ймовірність – що вона стане президентом у 2019 році).

Проте її перемога на попередніх виборах «надзвичайно негативно вплине» на уряд президента Маурісіо Макрі – так вважає оглядач «La Nación» Луїс Мажула (Luis Majul): «негативні наслідки, які можуть відбитися на ситуації всередині країни і за її межами, вплинути на реальну економіку, фінансовий сектор, а також на іноземних інвесторів і ринки».

Саме виходячи з цього спостереження, ми можемо провести певні паралелі з Бразилією. Макрі та  Мішель Темера змінили так званих президентів-популістів і зараз намагаються слідувати ліберальному курсу на противагу політиці економічного втручання своїх попередників. Саме між цими протилежними політичними програмами і належить вибирати виборцям у Бразилії і Аргентині.

Поки що Макрі нічим похвалитися, особливо якщо порівняти його результати з показниками минулого року Крістіни при владі (2015): аргентинський дохід на душу населення скоротився з 14854 доларів США в 2015 році до 12507 доларів в 2016 році; за той же період безробіття зросло з 7,1% до 8,4%, а інфляція – з 26,9% до 41%.

Економіка, яка в 2015 році зросла на 2,6%, минулого року знову впала на 2,2%. Правда цього року спостерігається незначне зростання (Cepal прогнозує показник в 1,1%, хоч це не багато, але все ж рух вперед).

Зрозуміло, приписувати погані результати лише Макрі невірно; почасти вони обумовлені вирішенням проблем, що дісталися від уряду Крістіни. Однак для переважної більшості виборців має значення не наукове пояснення їх бід, а порожнеча, яку вони відчувають у своїх кишенях.

Так, в Бразилії нікого не хвилює, що безробіття за великим рахунком є спадщиною уряду Ділми; всі обурені тим, що Темера не в змозі істотно знизити рівень безробіття – що багато в чому пояснює його вкрай низьку популярність в країні.

Факт в тому, що праймеріз, які призначені в Аргентині на неділю, виміряють силу популізму – цього одвічного персонажа, як у наших сусідів, так і в самій Бразилії.

Кловіс Россі (Clóvis Rossi), Folha de S.Paulo, Бразилія

Источник: 
PRпортал

Comments (0)

Leave a comment

18 + 0 =
Решите эту простую математическую задачу и введите результат. Например, для 1+3, введите 4.