ТОП маразмів. Таємне пророцтво Ванги і "правосек" з автоматом у школі Краматорська

Рядові пропаганди російської армії не припиняють своєї роботи та смішать черговими фейками, у які дехто й справді вірить. Найяскравіші історії ми зібрали у "Топ маразмів". 

Гаряча Авдіївка

Найбільш гучною подією останніх тижнів стала активізація гарячої точки в Авдіївці. І російські пропагандистські ЗМІ висвітлювали ці події, як їм того хотілося. Зокрема, на сайті телеканалу Міноборони РФ "Звезда" з'явилася публікація із заголовком "ЗСУ відновили обстріл Авдіївки".


А сайт Life пише, що "жителі Авдіївки в ДНР" через обстріли збирають речі і готові покинути місто. Це класичний прийом гібридної війни, коли береться частина правди, перекручуються і з новими вигаданими подробицями подається населенню.

Насправді в Авдіївці дійсно було оголошено надзвичайний стан і частину населення було евакуйовано. Проте евакуацію проводила українська сторона, адже Авдіївка ніколи не перебувала під контролем бойовиків. Навпаки, військові ЗСУ весь час захищали місто, що опинилося на лінії розмежування, від обстрілів з боку російсько-терористичних військ.

Кропивач припік

Черговий відеофейк, зроблений нашвидкуруч, розповідає глядачам про те, як у Краматорську "правосек" з автоматом у руках вчить дітей у школі, як треба вбивати у собі росіянина і навіщо.

Відео змонтоване працівниками так званого інформаційного агентства РФ Anna-news. Як повідомляє голос за кадром, відео їм нібито надіслав один із читачів.

Зауважимо, що українськими школами не ходять озброєні люди. Інакше інформація про це вже давно була б відома, перевірена і з'явилася б у всіх українських ЗМІ.

Крім того, справжній представник "Правого сектору" навряд чи став би малювати емблему батальйону "Азов", яку на відео можна побачити на дошці поряд з прапором. Та й сам "клас" виглядає порожнім і несправжнім – у ньому немає жодних звичних для такого місця атрибутів, на кшталт книжок, портретів письменників тощо.

Примітно також, що цей фейк побудований на попередній провокації з газетою "Кропивач". Повідомлення про те, що такі газети роздавали школярам у Краматорську з'явилися ще у листопаді 2016 року. Ось так і створюються фейки, яким люди починають вірити.


Свято карателя

Наступний фейк, покликаний розпалювати ненависть між українцями та росіянами - "День карателя" або "свято Парубія". Так російські ЗМІ назвали День українського добровольця, який Верховна Рада постановила відзначати 14 березня.


За відповідну постанову, подану зокрема за ініціативи спікера ВР Андрія Парубія, депутати проголосували 18 січня.

Відтоді в російських ЗМІ прокотилася хвиля публікацій, в яких ініціаторів постанови - депутатів міжфракційного об'єднання "Самооборона Майдану" - називали "бойовиками Майдану", а Герою України покійному генералу Сергію Кульчицькому, ім'ям якого назвали один з добровольчих батальйонів, приписують обіцянки отруїти колодязі та залити Донбас кров'ю.

Зозуля під прицілом

Один із найбільш гучних скандалів розгорівся навколо українського футболіста Романа Зозулі, який підписав контракт з іспанським клубом. В Іспанію футболіст приїхав у футболці із зображенням тризуба - і тут почалося.

Місцеві журналісти сплутали зображення офіційного герба України з логотипом "Правого сектора" і назвали Зозулю "нацистом". Хвилю обурення та цькування українця активно підхопили іспанські ультрас.


Існує думка, що розгортанню цього скандалу сприяли росіяни. Зокрема, міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що провокаційна кампанія проти українського футболіста Романа Зозулі виходила від Росії.

"Ми намагаємося з самого початку йому допомагати. І прекрасно знаємо, що те, що там сталося, - це усвідомлена провокація, коли кількох ультрас лівого спрямування абсолютно цинічно використовували. Тому такі провокації, а вони будуть відбуватися і далі, ми прекрасно розуміємо - з боку Росії", - заявив Клімкін.

Україна без Інтернету

Наприкінці січня сепаратистський сайт "Русская весна" опублікував "новину" про те, що в лютому Україна нібито сидітиме без Інтернету.

Як пише автор шедевру, провайдери відключать користувачам доступ до мережі через "переділ ринку інтернет-послуг". Тож українці, за "прогнозами" проросійських пропагандистів мали б сиділи без Інтернету 3, 11-12 і 20 лютого.

Примітно, що у публікації автор посилається на так зване Національне бюро розслідувань України. Нагадаємо, що процес створення цього правоохоронного органу в Україні було розпочато ще у 1997 році, проте не було завершено. Замість нього в Україні наразі утворено Державне бюро розслідувань, робота якого наразі ще не запущена. Таким чином, навіть джерело у фейка вигадане.

Вангуємо кризу жанру

Важко пройти повз чергового фейку, пов'язаного з різноманітними пророцтвами. Тим паче, коли подібні сюжети виходять на російських телеканалах, таких як "НТВ". Публікація з'явилася на сайті телеканалу, а також була передрукована російським виданням "Вести" та іншими.

Так, російська пропаганда експлуатує у своїх цілях відомий образ віщунки Ванги. У публікації йдеться про "таємне пророцтво Ванги", яке начебто тільки зараз було розкрите родичами віщунки.

Автори сюжету стверджують, зокрема, що за словами Ванги США визнають вищість Росії. Цікаве пророцтво вигадали і для України: "Буде клич, буде порох, буде пітьма, буде кролик, але все розвіється і вітром винесене буде". Тлумачі цього пророцтва переконані, що йдеться про політичних діячів Кличка, Порошенка, Тимошенко і Яценюка.

До речі, образ кролика вже не вперше спливає у витворах російської пропаганди. Минулого року цей персонаж разом з іншими з'явився у дитячому журналі "Ввічливі чоловічки", який агресори розповсюджували на території окупованого Донбасу. 

 

ТСН.ua

Источник: 
PRпортал