Сміття і брати Бублики

Знаєте як буває? Сиділи ми з товаришем-полтавчанином, заговорили про серіал «Чорнобиль». А він мені і заявляє. «Та у нас малий «чорнобиль» біля Полтави існує. Тільки нікому не цікавий». І пояснив, що мав на увазі. Почуте примусило мене сильно замислитися, а вдома залізти в Google і перевірити. І от що я дізнався. 

Макухівське сміттєзвалище біля річки Коломак – наразі, практично, зона екологічного лиха. Зберігається на ньому більше 6 мільйонів тон відходів. Сміття туди звозять з Полтави та Полтавського району. Рідкими речовинами, що стікають з відходів відбувається отруєння земель і води. Активісти організації «Комітет народного контролю Полтавщини» ще у 2014 р. наголошували, що підземні води навколо сміттєзвалища отруєні настільки, що пити їх не можна не тільки людям, а й худобі. Але й не це найстрашніше. 

На Макухівському сміттєзвалищі регулярно спалахують пожежі. Від 2015 по 2018 рр. горіло воно 5 разів. В серпні 2017 р. пожежу гасили 15 годин на площі 400 кв. м. Цього року сміттєзвалище горіло тричі – у лютому, і два рази у травні. Процес займання відходів – неконтрольований. Перегнивання відходів спричиняє виділення метану і водночас – зростання температури, що призводить до займання. В результаті пожеж в атмосферу потрапляють продукти згорання пластмас, поліетилену та інші токсичні речовини. Все це відбивається на здоров’ї полтавців. 

Хто винний у такому стані речей? Місцеві мешканці називають двох осіб – колишнього мера Полтави Олександра Мамая і депутата Верховної ради Юрія Бублика. Екс-мер Мамай – людина неоднозначна. З одного боку серед полтавчан він має чимало прихильників, його там цінують як гарного керівника міста. Водночас, він довго опирався встановленню пам’ятника гетьману Івану Мазепі та перейменуванню вулиць за законом про декомунізацію. Юрій Бублик відомий тим, що до Верховної Ради прийшов як член ВО «Свобода», проте у грудні 2015 р. він зі «Свободи» вийшов, звинувативши керівництво партії (тобто – Олега Тягнибока) в авторитаризмі. 11 квітня 2016 р. він увійшов до фракції БПП (!!!), аби у 2017 р. з БПП вийти, звинувативши керівництво фракції у корупції (традиційно). Нині пан Бублик балотується в нардепи як самовисуванець по 145 виборчому округу (Полтавська область. Село Макухівка розташоване на його території). Що може пов’язувати таких різних людей? 

Пов’язувати їх може сміття. Олександр Мамай тривалий час керував містом, яке вивозило сміття на Макухівське сміттєзвалище. Розповідати який то «клондайк», вивіз сміття з міста – аж навіть незручно. В інтернеті наведені десятки схем. Відомо, що зять екс-мера Володимир Бакуменко – власник фірми, що займається роздільним збиранням сміття на… Макухівському сміттєзвалищі. З 2016 по 2018 рр. пан Бакуменко перебував під слідством щодо корупції у сфері продажу вторсировини зі сміттєзвалища – але справа була закрита. Характерна деталь. Мером у 2015 р. Олександр Мамай зміг стати тому, що його конкурент нардеп Юрій Бублик, всю свою боротьбу спрямував проти найважчого конкурента пана Мамая – Андрія Матковського з БПП. Збіг – не інакше. 

А який стосунок має до всього цього нардеп Бублик? А той, що Ковалівською сільською радою, на території якої розташоване Макухівське сміттєзвалище, керує рідний брат нардепа, Олександр Бублик – теж колишній член ВО «Свобода». А у 2010-2012 рр. головою сільради був сам Юрій Бублик. І тут відкриваються цікаві деталі. У жовтні 2014 р. стало відомо про інцидент – у Полтаві, до офісу ВО «Свбода» активісти організації «Комітет народного контролю Полтавщини» принесли плакати і мішки зі сміттям, через невиконання нардепом Бубликом обіцянки вирішити проблему Макухінського сміттєзвалища. Результат – на активістів напали члени «Свободи». 

У жовтні 2018 р. (як раз після скандальної відставки мера Мамая) Полтавська ОДА ніби впритул наблизилася до вирішення проблеми сміттєзвалища – вирішили будувати сміттєпереробний завод. Позаяк інвестора для того залучити не виходило, було вирішено, що гроші частково виділять з екологічного фонду ОДА, а частково нардеп Бублик забезпечить залучення коштів, які щороку виділяються парламентом у якості субвенції на розвиток регіонів. Чекати далі не було куди – місцеві депутати ладні сміттєзвалище закрити, а коли це станеться – Полтава в смітті потоне. Але. Будувати завод вирішили не на території Ковалівської сільради (де керує брат пана Бублика), а в іншому місці. А завод – це інвестиційна привабливість, економічні вигоди, тощо. І от відтоді – як відрізало. Нардеп Бублик висуває до нового заводу такі вимоги, що по-факту збудувати його не можна. Очевидно – ідеться про шантаж, з цілком конкретною економічною складовою. Що в цьому переконує? 

У 2013 р. в нардепа, в якого за декларацією дохід за попередній рік склав біля 50 тис. грн., раптом з’явився джип «Nissan X-Trail». У 2014 р. він забув задекларувати свій бізнес. У 2016 р. мешканці села Ковалівка виклали в мережу фото елітної садиби нардепа. Це все – про Юрія Бублика. 

Нині він знову балотується в нардепи. Певно – обіцяє вирішити проблему Макухівського сміттєзавлища. Вкотре.

Дмитро "Калинчук" Вовнянко

Источник: 
PRпортал