Порівняння участі громадян України у виборах та в країнах Балтії

Resilient Ukraine порівняла участь громадян Україниу виборах до Верховної ради України та Президента (перший тур) в країнах Балтії

1. Менший інтерес до виборів складу Верховної Ради в порівнянні до виборів Президента.

28% проти 15,3% в Естонії, 33% проти 21% в Латвії, 14.3% проти 9.5% в Литві. Поясненням може слугувати як і в цілому по Україні загальний тренд надання більшого значення виборам "лідера" держави перед обранням депутатів так і, вперше в історії України, проведення виборів в літній період, що характеризується сезоном відпусток та загальної політичної пасивності в цей період року.

2. Естонія - Схід України.

Естонія голосує як умовний "Краматорськ". Що на президентських виборах, що на парламентських Бойко та його партія “ОПЗЖ” отримали найбільшу підтримку серед естонських українців 38% та 33% відповідно. Потрібно зазначити, що "проросійські" сили традиційно мають найпотужнішу підтримку серед громадян України, що знаходяться на консульському обліку в Таллінні. Існує припущення, що таких результат досягається завдяки дисциплінованості громадян більш похилого віку, що оселилися в Естонії ще за радянських часів, але за час незалежності не змогли чи не схотіли скласти іспит на громадянство Естонії, але змогли отримати українське громадянство та мають постійну посвідку на проживання в Естонській Республіці. За великим рахунком, така категорія громадян ментально інтегрована в російськомовне середовище, поглинає російський інформаційний продукт та складає враження про події в Україні із наративу прокремлівських ЗМІ. 
Друге місце посіла партія чинного президента "Слуга народу" з результатом 22%, що на 8% менше ніж у першому турі президентських перегонів. Це досить неочікувано, беручи до уваги, що в цілому по Україні партія "Слуга народу" спромоглася наростити результат Зеленського в першому турі виборів президента України - 22% в липні проти 30% в березні. 
Третє місце за "ЄС" з результатом 14%, що є незначним погіршенням у порівнянні з першим туром - 18%. 
В свою чергу не дивлячись на те, що останнім часом до Естонії на заробітки прибула досить значна частина громадян України (називається цифра до 40000 осіб), вони не поспішають ставати на консульський облік, адже це головна умова участі громадян, та схильні не брати участь у виборчому процесі.

3. Латвія - столиця України.

Латвія найбільш активна і на президентських, і парламентських виборах хоча і має вдвічі меншу кількість виборців, внесених до списку (2211 в Ризі та 4485 в Таллінні). За вподобаннями більш схожа на Лівий берег Києва, де відбувається концерт Океану Ельзи, з'їзд делегатів Партії Регіонів та фестиваль блогерів "Видеожара". 
Знову, як і в Естонії партія "Слуга народу"(33%) втратила 10% підтримки у порівнянні з підтримкою в першому турі вже чинного президента(43%). На диво ідентичні результати підтримки у порівнянні з першим туром президентських виборів продемонстрували політичні сили П.Порошенка та Ю.Бойка - 23% і 12.5% відповідно, рівно стільки отримали лідери цих партій під час першого туру виборів серед громадян України в Латвії. 
Четверте та п'яте місце поділили "Голос" та "Партія Шарія" - по 10%. Схоже, що ці дві політичні сили і поділили ті 10%, які втратила партія Зеленського.

4. Литва - маленька Галичина

В Литві проголосувало найменше - лише 495 з 3039, що склало лише 9.5%. 
Результати Литви майже збігаються з тим як голосувала "середня" дільниця в місті Золочів на Львівщині. Перемогу отримала партія "Слуга Народу" повторивши майже ідентичний результат Зеленського на весняних виборах. Друге місце посіла "ЄС" Порошенка значно погіршивши результат Порошенка в першому турі президентських виборів - 25% проти 38% на весні. Схоже в Литві голоси за Порошенка перетікли до партії "Голос", що відобразилось у 20% підтримки. Традиційно литовські українці демонструють низьку підтримку Ю.Бойка та його партії - лише 7 відсотків в обох виборчих кампаніях.

5. Шарій долає прохідний бар'єр в Балтії.

Головною несподіванкою в Україні називають успіх "Партії Шарія" - популярного відео блогера, що оголошений в розшук на території України та останні роки переховується на території ЄС. Завдяки подоланню двовідсоткового бар'єру його партія матиме державне фінансування протягом наступних п'яти років. Його медіа-діяльність носить досить контроверсійний характер, що змушує багатьох вважати його відеоролики частиною російського інформаційного медіа-впливу на громадян України. 
Якщо в Україні "Партія Шарія" задовольниться лише державним фінансуванням, то якщо б вибори відбувались в лише в країнах Балтії, ця "політична" сила могла розраховувати на подолання п'ятивідсоткового прохідного бар'єра (4.6% в Естонії, 10% в Латвії, 7% в Литві).

Источник: 
PRпортал