Майже 93% іракських курдів проголосували за незалежність і опинилися в ізоляції

Іракські курди висловили потужне «так» під час референдуму про незалежність, який викликав занепокоєння в Іраку та міжнародного товариства.

Офіційні результати, які буди оголошені у середу, свідчать про те, що 92,73% учасників референдуму проголосували за незалежність. Явка становила 72,61%, повідомляє AFP.

Голосування відбулося у трьох північних провінціях автономного Іракського Курдистану - Ербіль, Сулейманія і Дахук, а також у спірних прикордонних зонах, таких як багата нафтою провінція Кіркук.

Лідер іракських курдів Массуд Барзані заявив, що голосування не призведе до негайного проголошення незалежності регіону і має відкрити двері для переговорів. Під час виступу на телебаченні Барзані закликав прем'єр-міністра Іраку Хайдера аль-Абаді "не закривати двері для діалогу, оскільки це діалог, який дозволить вирішити проблеми".

"Ми запевняємо міжнародне співтовариство, що ми готові взяти участь у діалозі з Багдадом", - сказав курдський лідер, наполягаючи на тому, що референдум не мав на меті встановити кордон між Курдистаном та Іраком.

Проте аль-Абаді під час виступу у парламенті заявив, що результати референдуму не будуть використовуватися як основа для переговорів.

"Референдум має бути анульований, і діалог має розпочатися в рамках конституції. Ми ніколи не будемо проводити переговори на підставі результатів референдуму. Ми будемо вводити іракський закон у всьому регіоні Курдистану згідно із конституцією", - сказав він.

У середу депутати парламенту Іраку ухвалили резолюцію, яка закликала Абаді "прийняти всі необхідні заходи для підтримки єдності Іраку", в тому числі шляхом розгортання сил безпеки. Резолюція також закликала до закриття прикордонних постів на кордоні з Туреччиною та Іраном, які не контролюються центральним урядом.

Абаді також заявив, що заборонятиме усі міжнародні рейси до Курдистану, якщо аеропорти у головних курдських містах Ербіль і Сулейманія не будуть поставлені під контроль його уряду. Авіакомпанії з Туреччини, а також з Єгипту, Йорданії та Лівану вже заявили, що припиняють рейси до Іракського Курдистану з цього тижня до подальшого повідомлення на прохання Багдада.

Іран також засудив референдум і в неділю припинив всі рейси до Іракського Курдистану.

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган зі свого боку попередив, що іракські курди ризикують викликати "етнічну війну". Він заявив, що його країна закриє кордон з Іракським Курдистаном і погрожує заблокувати експорт нафти з регіону через свою країну. Ердоган навіть запропонував здійснити транскордонне вторгнення до Курдистану, подібного до того, яке 

Турецькі війська вдерлися у Сирію - Дамаск
Туреччина здійснила проти «ІДІЛ» і курдських бійців у Сирії.

Втім, аналітики кажуть, що, незважаючи на свої загрози, Багдад, Анкара та Тегеран продовжать обережно реагувати на референдум, боячись вступити у серйозну конфронтацію з курдами, що може дестабілізувати і до того нестабільний регіон.

Закриття кордонів з Іракським Курдистаном також зашкодить Туреччині, яка щороку експортує в цей регіон товарів на понад 8 мільярдів доларів, та Ірану, який експортує товарів на суму близько 6 мільярдів доларів.

ТСН

Источник: 
PRпортал