Чому на регіональних виборах переможуть кандидати-клони
Під час парламентської епопеї на мажоритарних округах "технічні кандидати" вкрали перемогу у двох своїх відомих однофамільців.

Найбільш ефективно ця технологія спрацювала на 216 окрузі в Києві, де виграв вибори брат колишнього зятя Черновецького Олександр Супруненко. Він обійшов свою давню конкурентку, представницю «Народного фронту» Ксенію Ляпіну лише на 673 голоси. Разом з тим, за маловідому широкому загалу уродженку німецького Дрездену Наталію Лапіну, яка має співзвучне прізвище з Ляпіною і до того ж представляє громадську організацію "Фронт Змін Дарниці", проголосувало 3 710 виборців. Тобто в сумі Ксенія Ляпіна та Наталія Лапіна перемагають Супруненка з досить значним відривом - 3,36 % або 2 739 голосів.
За словами, партнера юридичної кампанії «Моріс Груп» Олега Париляка, який представляє інтереси Ляпіної, в цьому окрузі найбільша кількість зіпсованих бюлетенів по Україні - більше 3,5 тис. «В переважній більшості бюлетені зіпсовані через те, що люди спочатку ставили позначку біля прізвища Лапіної, потім з’ясовували, що вони помилилися, закреслювали і ставили позначку біля Ляпіної. В сумі ( з результатом Лапіної – авт..) це майже 7%. Це величезна цифра. І тому можна говорити, що вплив на волевиявлення був суттєвий. І в даному випадку у Ксенії Ляпиної перемогу просто вкрали», - зазначив Париляк. Він також додав, що Наталія Лапіна взагалі не вела передвиборчої кампанії і, навіть, не відкривала виборчого фонду.
Ще однією жертвою цієї технології став екс-регіонал Василь Ковач. В його 68 окрузі на Закарпатті, по якому він пройшов в Раду в 2012 році, зареєструвалася рекордна кількість «двійників»: викладач Антон Ковач, бізнесмен Василь Ковач, оператор АЗС Ласло Ковач і громадський діяч Олександр Ковач. Всі разом вони набирають на 0,81 % або на 745 голосів більше за переможця перегонів Роберта Горвата.
І хоча неозброєним оком видно, що «технологія двійників» спрацювала і спотворила результати волевиявлення, оскаржити результати виборів в українських судах достатньо проблематично. В чинному законі про вибори не передбачено на цій підставі ставити під сумнів результати та не визнавати вибори.
«В таких випадках посилаються на декілька речей, звертаючись до судів. По-перше на Конституцію України, де гарантовано кожному громадянину право вільно обирати та бути обраним. Воно начебто звучить дуже просто, але ключове слово тут «вільно». Тобто держава взяла на себе зобов’язання забезпечити саме вільне волевиявлення. Впливати на волевиявлення можна і шляхом обману в тому числі, фальсифікації, застосування насильства. І застосування такої технології, як «технічний кандидат» – це є технологією обману, яка приносить свої результати. І це можна доводити. Крім того, Україна ратифікувала Конвенцію з прав людини, яка гарантує знову таки право вільного волевиявлення, де чітко регламентовано, що вибори мають бути вільними без жодного зовнішнього впливу», - розповідає Олег Париляк.
За його словами, представники Ксенії Ляпіної зараз оскаржують бездіяльність Окружної та Центральної виборчої комісії в українських судах.У разі ж програшу захищатимуть порушене право у Європейському суді, який вже має таку практику.
«Якщо є такі порушення, застосовуються такі технології впливу на виборців, хто має на це реагувати, хто має стежити за дотриманням закону? Закон каже – відповідні виборчі комісії. Саме вони повинні з’ясувати, чи людина йде з наміром брати участь у виборах, чи вона йде з наміром перешкоджати іншому кандидату у праві бути обраним. Комісії цього не робили».
Олег Париляк вважає, що у випадку Ксенії Ляпіної достатньо аргументів для того, щоб переглянути результати виборів і створити прецедент, який міг би зупинити ганебну практику застосування клонів. Разом з тим, Вищий адміністративний суд вже відмовив захисту Ляпіної у задоволенні позивних вимог щодо неможливості встановити результати виборів в 216 окрузі.
Варто зазначити, що проблема двійників існує не один рік. Кандидати-клони використовуються не тільки для введеня виборців в оману, а і для забезпечення додаткового представництва «правильного» кандидата у виборчих комісіях. Загалом у цьогорічних позачергових парламентських виборах взяло участь 33 пари кандидатів-двійників в 41 виборчому окрузі з 223-х (за даними ОПОРИ). На виборах – 2012 однофамільці відомих політиків балотувалися в 31 виборчому окрузі, технологія була застосована проти 44 кандидатів. На повторних виборах 15 грудня ЦВК зареєструвала 11 кандидатів-клонів у чотирьох з п’яти округів.
Тим не менш, жодна політична сила не говорить вголос про цю проблему навіть після втрати мандата на мажоритарному окрузі. Адже передвиборче«клонування» - це ефективний спосіб боротьби з конкурентами і «користь» від застосування цієї брудної технології переважує будь-які політичні дивіденди від її знищення. А регіональні вибори вже не за горами.




- Войдите, чтобы оставлять комментарии









