"Блага вість" чи "вирок президенту": соцмережі про голландський референдум

"Щось я тюльпани розлюбила", – меланхолійно пише у своєму Facebook українка Яна Якоб, реагуючи на перші озвучені результати голландського референдуму щодо Угоди про асоціації України з ЄС.

Користувачі соцмереж не робили з цих цифр таких далекосяжних висновків, як президент Порошенко, однак присвятили чимало уваги аналізу того, чому референдум закінчився саме так, хто в цьому винен і що тепер з цим робити.

"На Майдан з термосами"

Отож, одне з перших питань, якими задалися українські користувачі соцмереж ще з ночі проти четверга, - чиї саме дії призвели до таких підсумків референдуму.

"Результат – це вирок особисто Петрові Порошенку. Не країні, не війні, не мешканцям Нідерландів. Це вирок президенту країни, який, маючи всі повноваження, протягом двох років системно і наполегливо між минулим і майбутнім обирав минуле", - пише заступник голови фракції БПП Мустафа Найєм.

РеферендумImage copyrightEPAImage captionЯвка на референдумі лише на трохи перевищила необхідні для визнання референдуму таким, що відбувся, 30%

"У Голландії домінувала російська пропаганда, але, на жаль, величезну частку відповідальності за провал референдуму несе і частина відомих нам українців, які свідомо чи по своїй глупості спрацювали проти України, провокуючи політичні скандали різного типу і рівня", - підтримує іншу точку зору Павло Нусс, який називає себе в Facebook політичним аналітиком, додаючи при цьому власний список винних, на його думку, у такому результаті.

"У моїй стрічці вже з’явилися "думки", що, мовляв, у провалі нідерландського референдуму винні українські журналісти та інші "зрадофіли"… Дорогі мої пропагандисти, не потрібно виглядати дурнішими, ніж ви є. Згідно з опитуванням, 60% противників асоціації проголосували так, бо думають, що Україна – це корупційне болото", – пише популярний блогер Роман Шрайк.

"Чому голландці повинні думати про нас кращe, ніж ми є насправді?" - заочно погоджується з ним журналіст Тарас Корніюк.

"Сьогодні ніхто на Майдан з термосами не запрошує. А чому так? В чому різниця?" - напівжартома питає аудиторію свого Facebook колишня депутатка парламенту Катерина Лук’янова.

"Той-самий-референдум показав, що під геббельсівсько-кремлівською пропагандою падає навіть "розвинена Європа". А ми от тримаємося. Так що, хто тут ще програв?" - намагається знайти позитив у результатах голландського референдуму журналістка Аліна Денисенко.

"80% не проти"

Інші користувачі соцмереж намагалися проаналізувати підсумки референдуму детальніше. Зокрема, обговорювалася явка, яка, за попередніми даними, лише на якусь дещицю перевищила 30%, потрібний для того, аби визнати референдум таким, що відбувся.

80,48% голландців абсолютно не проти асоціації з нами… Або просто ні фіга про це не чули

Олександр Михеьсон, журналіст

"Що в цьому референдумі в Голландії було справді цікаво: навіть якби частина "проукраїнських" не прийшла, то вже була б занижена і так маленька явка, голосування було б визнане недійсним… Коротше кажучи, заднім числом легко розмірковувати, але якщо у нашої сторони до голосування були на руках достовірні соцопитування, то варто було агітувати проти голосування як такого, а не сіяти ні на чому не побудований оптимізм", - пише Андрій Облогин.

"Тобто, виявляється, що найбільш правий був голландський уряд, з боку якого найбільше надходило дружніх порад не проводити жодної кампанії, щоб не привертати увагу і таким чином зірвати явку? Але ми ж без боротьби, схоже, взагалі не можемо, оскільки в нас країна - це все ще країна для боротьби, а не для життя", - пише керівниця Інституту світової політики Альона Гетьманчук.

"От хто придумав цю "блискучу" агіткампанію? Просто цікаво взнати, хто й коли вирішив, що потрібно робити ставку не на якнайнижчу явку, а на те, що давайте привернемо увагу до референдуму", - задається питанням публіцистДмитро Литвин.

"Тобто 80,48% голландців абсолютно не проти асоціації з нами… Або просто ні фіга про це не чули", – підбиває підсумок таким дискусіям журналістОлександр Михельсон.

Перекваліфікація

Що означає такий результат голландського референдуму для України? Думки користувачів соцмереж з цього приводу розділилися.

"Люди, референдум має дорадчий характер, його результати ще абсолютно нічого не означають", - пише журналістка Євгенія Руденко.

"Так, буде знову голосування по ратифікації, але парламент "наш", і він не змушений враховувати результати голосування на референдумі. Тому спокійно", - продовжує вона.

РеферендумImage copyrightepaImage captionДебати про те, що означатимуть результати референдуму для України і для Нідерландів, це тривають

"Блага вість – Голландія проти угоди з Україною. Хтось ще сумнівається, що Бог на нашому боці?" - написав у четвер зранку у своєму Twitter колишній депутат українського парламенту, відомий проросійськими поглядами Олег Царьов.

"Результати нідерландського референдуму жодної хвилини не є проблемою української політики. Це проблеми європейської політики солідарності і внутрішньої політики самих Нідерландів", - зауважив публіцист Віталій Портников.

Утім, низка користувачів закликали не сприймати коментарі мережевих аналітиків з приводу результатів референдуму занадто серйозно.

"В українській фб-спільноті новий тренд: очікується масова перекваліфікація міжнародних економістів-офшорознаців на знавців нідерландського виборчого права, ЄС загалом та країни тюльпанів зокрема", - пише Ярослав Юрчишин з "Реанімаційного пакету реформ".

Дзвінок у реанімації

Інше питання, яке у четвер зранку турбувало українські соцмережі, - що буде далі і що повинна робити в цій ситуації сама Україна.

"Відмінна новина, бо нарешті зрозуміло, що в ЄС ніхто хворого і бідного родича не чекає. Нарешті пора брати відповідальність за свою долю самим і будувати потужну економіку. Буде економіка – в ЄС самі почнуть референдуми проводити, щоб нас залучити. А ми ще подумаємо", - пише політконсультантТарас Загородній.

Що робити? Терміново почати працювати

Ірина Геращенко, депутатка парламенту

"Що робити? Терміново почати працювати. Не ділити портфелі і виміряти в ефірах, хто більше винний в провалах, а почати працювати. Повертати довіру - суспільства і західних партнерів. А з Угодою і безвізовим режимом все буде добре, попри все", - заочно погоджується з цими словами депутатка парламенту від БППІрина Геращенко.

Не перебільшувати значення голландського референдуму в ситуації, в якій опинилася зараз Україна, натомість закликає політолог Юрій Романенко. "Лежить важко хворий у реанімації, а тут дзвінок: я близько з тобою дружити не хочу. Чи варто перейматися хворому? Це з приводу референдуму теж", - пише він.

А журналіст Леонід Швець, коментуючи результати референдуму, переповів "історію однієї вулиці в Роттердамі".

"Її перебудовували двічі. Потім мешканці отримали ще одного листа про те, що її будуть перебудовувати утретє і, як того вимагає законодавство, провели опитування, хто за і хто проти. Всі проголосували проти. За два тижні мешканці отримали відповідь: "Дякуємо, що ви погодились". І вулицю перебудували утретє. Це до питання про цей референдум", - написав він.

З оптимізмом прокоментував підсумки голландського референдуму Роман Манекін, колишній московський журналіст, який зараз мешкає на непідконтрольній Києву території Донбасу, і фігурує в тамтешніх ЗМІ як політолог.

"Впевнений, що ми ще проведемо референдум за інтеграцію в Європі: інтеграцію "ДНР"/"ЛНР" з Нідерландами. І не тільки!" - написав він.

 

ВВС Україна

Источник: 
PRпортал