"Кандидатський мінімум"-2013. Хто піде на довибори?

"Нема необхідності кудись бігти", – відрізав ударівець" Віктор Чумак на запитання "Обозревателя", як скоро опозиція визначиться з кандидатами на вакантні округи. Нагадаймо, що минулого тижня ВР спромоглася призначити довибори. Опозиція відстояла цифру 5 – саме на п’яти "проблемних" округах – тих, де результати виборів не прийняла ЦВК – 15 грудня відбудуться нові перегони.

Провладні фракції хотіли охопити довиборами ще й округи, котрі лишились "нічийними" після позбавлення мандатів Балоги та Домбровського, але опозиція стали дибки. У підсумку погодились на компроміс: вибори призначаються на п’яти округах, а їхня дата небезпечно наближається до Нового року. Це також не подобається опозиції, але, як зауважив у коментарях "Обозу" депутат від "Батьківщини" Андрій Парубій, 15 грудня – усе ж краще, ніж 22-ге, на чому наполягали регіонали…

Хай там як, а найцікавіше сьогодні – кого саме висунуть опоненти на новий двобій. З цим питанням "Обоз" підходив до чинних депутатів Верховної Ради, але дізнався небагато. "Будуть висунуті ті самі кандидати, які перемогли і в яких вкрали перемогу. Якщо вони, звісно, цього побажають. Якщо ні – вестимо переговори по висуненню єдиного, узгодженого кандидата", – сказав нашому виданню Віктор Чумак.

При цьому він всіляко наголошував, що часу для вирішення "кандидатського" питання – більш ніж достатньо. "Наступного тижня, думаю, буде все відомо. Час ще є. ЦВК має оголосити підготовку до виборів 15 жовтня. А до того часу Рада повинна ухвалити зміни до бюджету, і тоді ми вже точно знатимемо, хто буде кандидатом".

Відверто кажучи, враження склалося таке, що наш співрозмовник прохолодно ставиться до ідеї довиборів. Адже вважати, що до 15 жовтня лишається купа часу, доволі дивно. Втім, Віктор Чумак представляє УДАР, а цій партії на довиборах робити нічого – без бою ударівці здали округи колегам по опозиції: 4 округи відходять, судячи з усього, "Батьківщині" і 1 округ – "свободівцю".

Це, звісно, за умови, що, як каже Чумак, висуватимуться ті самі кандидати. Колись на подібному рішенні – як на принциповій позиції ОО – наголошував Арсеній Яценюк. А один з його найближчих соратників – керівник столичної філії "Батьківщини" Юрій Одарченко сказав "Обозу таке:

"Наскільки мені відомо, висувати будуть тих самих людей. По Києву це буде представник "Свободи" Юрій Левченко. Угода про висування спільного кандидата лишається в силі – на минулих виборах ця метода себе дуже добре показала. Ми працювали разом і отримали перемогу на всіх округах, тож не хотіли б зараз ламати наші домовленості".

Якщо опозиція не ламатиме домовленостей, то жодних сюрпризів з її сторони годі й чекати. Відтак інтрига полягатиме лише в тому, яких гравців виставить Партія регіонів. Її представниця Ганна Герман в інтерв’ю "Обозревателю" зауважила: 

"Ми не маємо ще визначених кандидатур, але, думаю, будемо підтримувати тих людей, які популярні серед виборців, які є діловими, чесними, щось добре можуть зробити для виборців, які – що є головним – будуть чесно змагатися за перемогу на цих виборах. Для влади важливо показати, що ми вміємо перемагати у чесній і прозорій боротьбі.

Транспарентні вибори є вкрай необхідними для України, бо вони, так би мовити, дають аванс довіри перед виборами президентськими. Навіть чесна поразка завжди краща від нечесної перемоги. Тому для нас необхідною є не просто перемога, а чесна перемога, і ми будемо підтримувати тих, хто здатен працювати у відкритому демократичному режимі".

На питання "Обозревателя", чи означає це, що заміна минулорічних кандидатів не виключена, Герман сказала: "Ті кандидати, які брали участь у виборах 2012 року, безумовно, мають право висуватися ще раз. Поки що остаточного рішення ми не маємо, але я переконана, що ставку слід робити на людей, які продемонструють високу свідомість – суспільну, громадянську і політичну".

Одним словом, позиція ПР лишається або секретною, або незрозумілою для власних топ-спікерів. Або дійсно – не визначеною до кінця, як наголошує Ганна Герман. Тому на цьому етапі можна хіба що будувати припущення відносно того, хто на який округ піде. Цим ми і займемось у даній статті. А читачу тим часом пропонуємо згадати – за попередніми публікаціями "Обозревателя" –  як розвивалася ситуація у проблемних округах.

Стосовно претендентів. По 94-му округу з опозиційним кандидатом, здається, все зрозуміло. Ним мусить бути Віктор Романюк, хоча зараз він знаходиться у бігах за кордоном. Романюк став політемігрантом, коли невдовзі після виборів з’ясувалося, що проти нього порушено кримінальну справу за статтею "зловживання службовим становищем".

За словами його однопартійця Олександра Бригинця, "Батьківщина" "розглядає можливість участі Романюка у довиборах". Свого часу включення до партійного списку імені ще одного біженця – Арсена Аракова – дало йому змогу повернутися в Україну відразу з депутатським мандатом і депутатським імунітетом. Одначе з Аваковим справа вирішувалась простіше, на окрузі ж Романюка комусь доведеться працювати, бо сам претендент робити це, напевно, не зможе.       

Що стосується Тетяни Засухи, то скандальна кандидатка цілком можливо й не проти знову випробувати свої сили. Але є інформація, що Партія регіонів не бажає більше вкладати кошти у клан Засух, тим паче, що під час попередньої кампанії у Тетяну було "вкачано" чимало фінансових ресурсів. Натомість подейкують, що за Київщину можуть поборотися її чинний губернатор Анатолій Присяжнюк, хоча сам він такі чутки рішуче спростовує.

А на 132-му окрузі є свій політемігрант, щоправда, тепер вже колишній. Як і Віктор Романюк, Аркадій Корнацький емігрував після виборів за кордон. Та в травні цього року він повернувся, і вже зараз почувається доволі незатишно. Перша кримінальна справа проти нього виникла, за словами Корнацького, відразу після 28 жовтня 2012 року, що й змусило його виїхати до США.

Видання "Коментарії" поцікавилося долею 132-го округу безпосередньо у Арсенія Яценюка. За словами цього ЗМІ, лідер "Батьківщини" зазначив, що його позиція однозначна: балотуватися має Корнацький. Задля посилення своїх слів Яценюк виголосив ще й таку думку:

"У нас була політична заява про те, що ті кандидати, які балотувалися на відповідних виборчих округах, у тому випадку, якщо вони захочуть балотуватися, повинні бути підтримані Об'єднаною опозицією. Якщо людина не хоче балотуватися - це її справа. Але я вважаю, що було б правильно, щоб той кандидат, який балотувався і переміг, але при цьому не став депутатом, мав право на висунення", - сказав Яценюк.

Принагідно "Коментарії" спитали Яценюка про те, чи балотуватиметься позбавлений мандату адвокат Юлії Тимошенко Сергій Власенко, і отримали відповідь, що в цьому разі хтось мусив би відмовитися від участі у виборах. А жертвувати собою заради ближнього ніхто з опозиціонерів, судячи з усього, не збирається.  

Одначе повертаючись до 132 округу. Провладний кандидат Віталій Травянко, судячи з усього, вже не балотуватиметься. "Буде інший кандидат, повірте, у нас достатньо кваліфікованих кадрів, хоча рішення прийматиме партія", – наводить слова губернатора Миколаївщини Миколи Круглова агентство УНІАН. Нещодавно медіа вкотре спитали Круглова про "рішення партії", одначе чіткої відповіді так і не отримали.

Округ №194. На головного опозиційного претендента Миколу Булатецького місцева преса "нарила" не надто виразний компромат, який полягає в тому, що він "на широку ногу відгуляв своє 60-річчя в дорогому черкаському нічному клубі "Манхеттен". Показне святкування свого ювілею невизнаному нардепу обійшлося мінімум у 50 тисяч гривень. Булатецький орендував цілий нічний клуб з 20:00 до першої години ночі. Розважала гостей група "Коzak System",  – повідомляє видання provce.ck.ua.  

Судячи з розваг кандидата, він має гарний настрій і з оптимізмом дивиться у майбутнє. Хоча теоретично не виключено, що у Булатецького може з’явитися конкурент в особі свого ж опозиційного "побратима". Відтоді як проти екс-мера Черкас Сергія Одарича порушено кримінальну справу, він може стати ще одним кандидатом на захисну парасольку, якою є депутатський мандат. Утім, наразі говорити про це можна хіба що на рівні припущень.

Опонент же Булатецького наразі невідомий. Партія регіонів зберігає інтригу. Замглави фракції ПР Михайло Чечетов зазначає, що в деяких випадках вартує "поставити" на самовисуванців. Мабуть, приклад Вадима Новинського, який вступив до лав ПР, дуже надихнув пана Чечетова…  

На 197-му окрузі ситуація така. Опозиціонер Леонід Даценко активно працює на своє парламентське майбутнє, розмножуючи громадські приймальні на рідній Черкащині і заявляючи, що він працює у парламенті "поки що через народних депутатів від Об’єднаної опозиції" – Яценюка, Турчинова та "земляка" Миколу Томенка.

Дехто з експертів не виключає, що на цьому окрузі своє сили випробує також Богдан Губський, а дехто висуває ще більш фантастичну версію: на округ, мовляв, прийде в якості кандидата Юрій Кармазін – відомий в минулому опозиціонер. Тільки цього разу, повідомляють джерела УНІАНу, Кармазін нібито може розраховувати на підтримку… Партії регіонів, котра нібито віддячить йому у такий спосіб за те, що саме з подачі Кармазіна суд позбавив мандатів Домбровського і Балогу. Поживемо – побачимо, а поки що розглянемо останній (за порядковим номером, але не за значимістю) "проблемний" округ.

223-й київський округ є, безумовно, найбільш ласим шматком. Від опозиції тут балотуватиметься Юрій Левченко, це питання, здається, вже навіть не підлягає перегляду. Щодо провладних кандидатів, то подейкують, що тут ставка може бути зроблена на Василя Горбаля, котрий вже брав участь у виборах-2012 і програв їх.

Поборотися за 223-й можуть і кандидати, котрі програли вибори на інших київських округах. Це – Олександр Супруненко, брат екс-зятя Леоніда Черновецького - В’ячеслава Супруненка та колишній соратник Віктора Ющенка Олександр Третьяков. У жовтні минулого обидві названі персони поступилися за популярністю опозиційним кандидатам: Супруненко – Ксенії Ляпіній, а Третьяков – Володимиру Ар`єву.

Те саме стосується і Льва Парцхаладзе й Ігоря Лисова, яких також називають в числі ймовірних претендентів. Ще одне ім’я – Сергій Зімін – голова Шевченківського району – так само фігурує у списку можливих кандидатів.

А ось це - вже з розряду курйозів: балотуватися у народні депутати обіцяє і екс-дружина вже згадуваного Сергія Власенка Наталія Окунська. Якщо свій намір пані Наталія втілюватиме у життя, то також, мабуть, у Києві. Втім її плани, як і плани більшості з перерахованих у цій статті персон, остаточно невідомі.

Щодо самого Власенка, то він навіть у теорії не розглядає своє повторне балотування. "Я 25 годин на добу займаюся питаннями Юлії Володимирівни Тимошенко, і у мене просто немає фізичної можливості "пахати" на окрузі. А на окрузі потрібно "пахати", тому що, повірте, влада кине всі ресурси проти опозиційних кандидатів", – заявив Власенко в коментарях "Пульсу Києва".  

Источник: 
PRпортал