Російських суддів не пустили на всесвітній конгрес до Литви. Чому це реальний ляпас для Росії

Те, що російських суддів не запросили на IV конгрес Всесвітньої конференції з конституційного правосуддя -- це хрест на їх статусі в світовому сприйнятті
 

Є в геополітиці персонажі, яким дійсно корону на голові можна поправити тільки лопатою. Але оскільки цього довго ніхто не робить, вони починають вірити, що це не просто корона, а каска. Протиударна. І тим болючіше зіткнення з реальністю, коли по короні хтось все-таки б'є.

Але головне не сам факт, а зміни в реальності. Бажання вдарити було завжди. Значить, саме зараз з'явилася відповідна лопата.

Отже, 12 вересня у Вільнюсі стартував IV конгрес Всесвітньої конференції з конституційного правосуддя, на який приїхали глави конституційних судів з усього світу. Це дійсно масштабний захід світового рівня, який задає тон правової політики в більшості країн світу, де закон понад усе. І в меншості, де намагаються хоча б виглядати цивілізованими людьми.

У конгресі беруть участь понад 300 гостей з 90 країн світу.

В цей раз захід розпочався зі скандальної сенсації - Росію на нього не запросили. І не тому що забули, а від слова «зовсім».

А дискусії на цю тему нагадали спроби гасити пожежу струменем бензину.

Відзначилися, як зазвичай, найбільш толерантні - представники Венеціанської комісії. Тієї самої, яка виступала категорично проти тотальної люстрації українських суддів. Їх стиль захищати права загалом, а реальність значення не має. Ну і традиційна глибока заклопотаність у випадку кризи, яка їх безпосередньо не стосується.

Голова Венеціанської комісії дорікнув владі Литви в тому, що представників РФ не було в списку запрошених, мовляв, країнам потрібен діалог.

Я не знаю, як він собі уявляє цей самий діалог, наприклад, з грабіжником або насильником. Тебе грабують? Навіщо захищатися, кликати на допомогу або викликати поліцію. Це завадить можливому діалогу з гопником, а діалог дуже потрібен. Особливо гопнику. Але тут глибока заклопотаність отримала гідну відповідь.

Президент Литви Даля Грібаускайте нагадала про військову агресію на Донбасі і анексію Криму. І додала, що РФ не запросили через зловживання нормами права.

"Ми спостерігаємо спробу в Європі перемалювати кордон силою, військову агресію в Східній Україні і окупацію Криму, що відбувається одночасно зі спробою компрометувати повноваження Європейського суду з прав людини.

Як у політиків і суддів у нас є відповідальність захищати принципи, на яких засновані правові держави, це не поле для компромісів. А тому ми не можемо тиснути руки і вітати тих, хто зловживає нормами права, приводячи до тисяч людських трагедій ", - підкреслила вона.

Абсолютно справедливу відповідь отримав глава Венеціанської комісії. Справді - люди плювати хотіли на всі норми міжнародного права, вони витирають ноги об рішення ЄСПЛ і об Венеціанську комісію з її глибоким занепокоєнням і критикою теж. Не особисто, як громадяни, а в форматі державної політики.

Який тут може бути діалог і про що? Про те, що так робити не можна? Якщо гість почне трощити у тебе в будинку меблі, а в дитячій розведе багаття з іграшок, ти запросиш його наступного разу, щоб поговорити про це? Напевно, голова Венеціанської комісії запросить, але розсудлива людина - ніколи.

Так що, незважаючи на прояв глибокої занепокоєності з боку окремо взятого єврочиновника, Росія отримала чутливий удар по самолюбству і легітимності всієї судової системи. Це зовсім не формальний прояв невдоволення - це серйозний сигнал.

Російських суддів не запрошують на офіційні зустрічі, бо не вважають, що статус їм дає таке право.

Це хрест на статусі російських судів в світовому сприйнятті. Це ставлення до їхніх рішень в перспективі.

І до російських позовів і аргументів, до речі, теж. Що для України зараз особливо актуально. Так що ми маємо справу зовсім не з «неприємним епізодом у відносинах двох країн».

Це ляпас російській системі влади і особисто її зірочці на головній ялинці - Путіну. А якщо врахувати, як загострилася в РФ любов до будь-якого формату визнання і участі в міжнародних організаціях (з нами рахуються! Ми велика країна!), удар по самолюбству дуже болючий.

І тут ми підходимо до головного питання нашої геополітичної вікторини. Чи могла президент Литви самостійно піти на такий ризик і взяти на себе відповідальність таких масштабів?

При всій повазі до Литви і її президента - відповідь негативна. Такі рішення не приймаються поодинці. За спиною повинен стояти дуже сильний гравець, а краще сильний альянс. І це точно не Німеччина з Францією, які якраз більше схильні до компромісів і діалогу в форматі позиції Венеціанської комісії.

Тоді, хто б це міг бути? Відповідь очевидна. Це США, плюс союз держав «молодої Європи», який набуває все більш конкретних обрисів і налаштований категорично негативно по відношенню до Кремля. Польща, країни Балтії і, що особливо приємно, Україна.

Умовна вісь впливу «Київ - Варшава - Вашингтон», про яку де-факто заявили на параді на честь Дня Незалежності України, виходить на поле європейської політики в статусі повноцінного гравця. Схильного, в силу специфіки характеру, до вчинків, а не до заяв про глибоку занепокоєність. Правила змінюються.

 

КИРИЛ САЗОНОВ 

Источник: 
PRпортал

Comments (0)

Leave a comment

2 + 0 =
Решите эту простую математическую задачу и введите результат. Например, для 1+3, введите 4.