Проблема для диктатора: чи зможе Ердоган здобути перемогу на виборах у Туреччині

У неділю, 24 червня, в Туреччині відбудуться позачергові президентські та парламентські вибори. Більшість експертів вже називають їх історичними, оскільки для влади чинного президента Реджепа Таїпа Ердогана вони можуть стати вирішальними, якщо взагалі не останніми. Після проведеного у 2017 році референдуму повноваження президента Туреччини значно розширились, тепер очільник країни зможе керувати парламентом країни, як йому заманеться – розпускати та скликати знову. Однак підтримка Ердогана стрімко падає від 2014 року, тому він і вирішив оголосити позачергові вибори, щоб застати опозицію зненацька та продовжити своє правління до 2029 року (в разі переобрання у 2024).

Однак, задум Ердогана не надто й справдився. Після невдалого перевороту у 2016 році в Туреччині почались масові арешти та утиски, підозрюючи майже кожного у зв’язках із проповідником Фетхуллахом Гюленом, який начебто цей переворот і організував. Варто не забувати і про значну частину курдського населення країни, яких Ердоган всіляко називає терористами та фізично винищує не лише на своїй території, але й в Сирії. Додаючи до цього економічні проблеми та міжнародний тиск маємо результат – турецький народ вже не надто лояльно ставиться до свого диктатора. І вибори 24 червня можуть стати для Ердогана останніми. 

Учасники виборів

У неділю турки голосуватимуть одразу як за президента, так і за партію у парламенті. Однак після конституційного референдуму минулого року, парламент буде, за фактом, підпорядковуватись президенту. Все одно, новому або старому турецькому президенту важливо буде мати більшість, оскільки в разі перемоги опозиції лише на тих чи тих виборах, це може призвести до політичної кризи всередині країни, яка явно не піде на користь Туреччині.

Основною силою та можливим переможцем за останніми соцопитуваннями є чинний президент Реджеп Таїп Ердоган (45%) разом зі своєю соціал-консервативною "Партією справедливості та розвитку" (40%). Разом з нею в блоку виступає націоналістична партія "Націоналістичний рух" (7,5%). Націоналісти свого кандидата на президентські вибори не висували, а отже їхні прихильники віддадуть свої голоси саме Ердогану.

Їм протистоятиме так званий "Національний альянс", до складу якого входять соціал-демократична "Республіканська партія" (25%), ліберальна "Хороша партія" (11,5%) та сунітська "Партія щастя" (2,5%). На відміну від блоку Ердогана, кожна з цих партій висунула своїх кандидатів на президентські вибори – відповідно депутата Мухаррема Індже (29%), екс-міністра внутрішніх справ та віце-спікера парламенту Мерал Акшенер (13,1%) та екс-депутата Темеля Карамольоглу (2%).

Найцікавішою та найбільш неоднозначною стане участь "Народної демократичної партії" (12%), яка підтримує права меншостей у Туреччині, зокрема, її активно підтримують курди. Кандидат у президенти від цієї партії Селахаттін Демірташ має близько 10% підтримки, незважаючи на те, що проводить свою передвиборну кампанію із в’язниці.

Можливі результати

Згідно з попередніми оцінками, як Ердоган, так і його партія будуть переможцями у голосуванні. Чинний президент Туреччини майже стовідсотково вийде у другий тур перегонів, тоді як його блок отримає майже 48% голосів на парламентських виборах, чого хоча й трохи не вистачить для більшості, однак вистачить для можливості створення коаліції та підтримки самого Ердогана.

Досить сильну передвиборчу кампанію провів Індже, якому експерти пророкують вихід з Ердоганом у другий тур. Якщо ж всі голоси партнерів дістануться саме опозиційному кандидату, то він матиме змогу отримати до 42%, чого поки не вистачає для перемоги над Ердоганом.

І саме отут важливу роль відіграють ті 10-12% електорату прокурдської "Народної демократичної партії". Зважаючи на те, як чинний президент Туреччини ставиться до курдів та їхньої офіційної партії (яка визнана в країні терористичною організацією), є дуже велика вірогідність, що голосувати за Ердогана вони не будуть. І саме ці 10% можуть схилити й так хитку шальку терезів у бік опозиції, що дозволить їм здобути перемогу як на президентських, так і на парламентських виборах. Це може стати кінцем епохи Ердогана і останніми виборами для диктатора, який правив країною близько 16 років.

Однак не варто забувати, що турецький президент має в рукаві величезний державний апарат, яким у разі наближення поразки може скористатися, зокрема для фальсифікації результатів. Перевага у кілька відсотків аж занадто мінлива, щоб не скористатися можливістю додати собі 2-3%, і таким чином здобути перемогу.

Однак не все так просто, як здається на перший погляд. Існує певна частина курдів, яка, попри все, підтримує Ердогана саме через мусульманський стиль життя та підтримку тих канонів, яких закликає додержуватися Коран. Також на одному й тому ж електоральному полі грають опозиційна "Хороша партія" та провладний "Націоналістичний рух". А тому, зважаючи на те, яка наразі мала різниця у підтримці між владою Ердогана та опозицією, будь-які голоси неймовірно важливі.

Проблеми ердоганівська Туреччина має і на міжнародній арені: взаємні образи в бік Європейського союзу, членство якого Туреччина досі не може отримати, скандали з Німеччиною через затримання їхніх громадян, закриття Австрією мусульманських мечетей через "негідну поведінку" імамів, розрив дипломатичних стосунків із Нідерландами, тиск з боку США через постійну військову співпрацю Туреччини з Росією - і це ще не повний список постійних суперечок Ердогана зі світом. 

Турецький президент вже у 2014 році мав подібні "складні" перегони, перемігши з перевагою у декілька відсотків. Через чотири роки ситуація повторюється. Незважаючи на анонсовані Ердоганом масштабні інфраструктурні проекти, безробіття серед молоді в Туреччині продовжує зростати, а валюта наразі здійснює рекордне падіння. Для країни, як і для її диктатора, вибори стануть якщо не кінцем певної епохи, то важливим дзвіночком до важливості кардинальних змін у турецькій внутрішній та зовнішній політиці 

ТСН

Источник: 
PRпортал

Comments (0)

Leave a comment

6 + 3 =
Решите эту простую математическую задачу и введите результат. Например, для 1+3, введите 4.