На ринку маніпуляцій у соціальних мережах є три сегменти ціни/якості — дослідження

Українська аналітична компанія Singularex та Центр стратегічних комунікацій НАТО в Латвії (NATO StratCom COE) провели дослідження «Чорний ринок для маніпуляцій у соціальних мережах».

17 січня під час тренінгу Internews «Антибот: як викривати інформаційні маніпуляції?» директор аналітичної компанії Singularex Євген Мусієнкопредставив результати дослідження. У відритий доступ його виклали 9 січня.

Євген-Мусієнко

Пан Мусієнко зазначив, що європейським партнерам цікавий досвід України, адже тут випробовують найновіші методи інформаційних маніпуляцій. Автори дослідження відстежили продавців, покупців і жертв таких маніпуляцій. Це показало інструменти, що доступні онлайн для потенційного клієнта, «який прагне вести інформаційну війну».

Аналітики називають декілька типів фейкових акаунтів: автоматично зареєстровані; зареєстровані людьми; зламані акаунти.

Зазвичай облікові записи продаються в залежності від «автентичності»: без контенту; з фотографією на профайлі; з фотографіями в акаунті; з постами і світлинами. Такі акаунти потрібні для маніпуляцій із лайками, коментарями, поширеннями, переглядами, підписниками тощо.

Дослідники поділили ринок маніпуляцій в соціальних мережах на три категорії, які відрізняються за ціною та якістю послуг.

До третьої категорії (найнижчий клас) віднесли ті компанії, що пропонують найдешевші послуги від акаунтів, які були зареєстровані автоматично і не є верифікованими. Друга група здебільшого теж пропонує послуги від акаунтів, які створені автоматично. Утім вони вже верифіковані та містять основну інформацію користувачів. Облікові записи першого класу верифіковані за допомогою телефону чи електронної адреси та перебувають на платформі більше року.

фейкові-акаунти-ціна

Ціна за коменти, лайки, підписників та акаунти в залежності від категорії

Крім того, аналітики провели інтерв’ю з представником компанії, яка надає послуги першого класу в Україні.

«Постачальники послуг високого класу поєднують автоматизовані та персоналізовані методики та використовують ряд каналів розповсюдження інформації. Це можуть бути блоги чи спеціально розміщені новини. Компанія намагається вплинути на журналістів, щоб досягти значного ефекту. Кампанії високого класу також поєднують відкриті засоби реклами в соціальних мережах із шкідливою діяльністю, щоб досягти ширшої аудиторії», — йдеться у дослідженні.

Євген Мусієнко додає, що інформаційні кампанії високого класу дуже важко відрізнити від реальних. Над наповненням фейкового акаунту може працювати декілька місяців реальний автор. В середньому на такого автора — до трьох облікових записів. Успіхом для таких осіб, як каже пан Мусієнко, є публікація їхніх постів у ЗМІ.

Представник компанії, яка надає такі послуги в Україні, розповів, що вони переважно працюють із бізнесом. Умовно групи українських фейкових облікових записів вони ділять на «ватників», «вишиватників» та «центр».

«Разом зі Stratcom NATO ми робимо дослідження один-два рази на рік. Попереднє стосувалося ефекту від блокування в Україні «ВКонтакте», яке показало збільшення у цій соціальній мережі напруги, адже там залишилася лише одна позиція. Ми вміємо повністю завантажувати російські соціальні мережі та використовувати методи машинного навчання, сучасні наукові прийоми для аналізу. Зазвичай під маніпуляціями у соціальних мережах мають на увазі базові речі: комент, лайк чи накрутка. Дослідження «Чорний ринок» показує, що ми недооцінюємо масштаб маніпуляцій у цій сфері та сучасний технічний рівень, на якому вони реалізуються», — сказав «Детектору медіа» Євген Мусієнко.

Він додає, що найкраще програмне забезпечення для маніпуляцій у соціальних мережах має російське походження.

Володимир Малинка, Журналіст MediaSapiens
 
 
Источник: 
PRпортал

Comments (0)

Leave a comment

6 + 1 =
Решите эту простую математическую задачу и введите результат. Например, для 1+3, введите 4.