Геть "Однокласники"! Кого Медведчук підніматиме на антисанкційні бунти

Чомусь найбільшими критиками рішення РНБОУ про застосування нових заборон до російський юридичних і фізичних осіб виступають ті, хто ще вчора кричав, що Україна зволікає зі своїми санкціями проти агресора

Під заборону потрапили "Вконтакте", Яндекс, Mail.ru, ТОВ "1С", ЗАТ "Галактика Центр", ТОВ "Корпорація "Парус", компанії-розробники програмного забезпечення "ABBYY", ТОВ "Абі Україна ЛТД", низка ІТ-компаній. Соцмережі прогнозовано розкололися на прихильників і супротивників цього рішення. Позиція перших: це потрібно було робити ще у 2014 році, що значно полегшило б протидію російській гібридній війні. Але те, що санкції взагалі застосували – добре. Тепер потрібно унормувати законодавство, аби до нас не їздили російські гастролери-кримнашисти. А ще – розібратися з порушниками закону про мовні квоти на телебаченні.

У противників заборон аргументів значно більше. Depo.ua зібрав головні. Перший: блокування "1С" призведе до колапсу фінансової системи вітчизняного бізнесу, який користується розробками російського ТОВ. Другий: без роботи залишаться сотні працівників ІТ-сфери, яким доведеться шукати роботу за межами країни. Третій: розробники програмного забезпечення понесуть багатомільйонні збитки, через що можуть звернутися до суду, доводячи там незаконність втручання держави у підприємницьку діяльність. Що, начебто, стане негативним сигналом для міжнародних інвесторів.

Четвертий: технологічно заборонити всі ці речі складно, доведеться "нагинати" провайдерів, які також нестимуть збитки. До того ж, під удар потрапляють українці, які мають електронні скриньки на заборонених сервісах. П'ятий: блокування популярних "Однокласників" і "Вконтакте" викличе бурю невдоволення. У мережах вже жартують про "бунт школярів і вчителів". Одні сидять "Вконтакте", інші віддають перевагу "Однокласникам".

Шостий: проблеми виникнуть і в журналістів, які звертаються до низки заборонених ресурсів з робочих потреб. Мовляв, як писати про ворога, якщо ти не інформований про його наміри. Та й у наших патріотичних організацій є свої сторінки у російських соцмережах, на яких вони проводять контрпропагандистську діяльність. Сьомий, дуже популярний: такими санкціями влада відволікає суспільство від соціально-економічних проблем та війни на сході. Скандали з подвійним громадянством політиків, провальні антикорупційні справи, а тут ще й нова порція заборон. Восьмий аргумент: блокуванням російського контенту нічого не досягнеш, треба створювати альтернативу. Це дуже модний аргумент серед "зрадофілів", які люблять розповідати про те, як влада погано протидіє гібридній пропаганді Кремля. Але самі продовжують сидіти в російських соцмережах.

Дев'ятий: відбувається наступ на свободу слова. Сьогодні заблокували Яндекс, завтра закриють опозиційну пресу. Це - залізна завіса, Україна уподібнюється Росії. На цей аргумент особливо налягають "ватні" ЗМІ й експерти. І, останній: заборони можна буде обійти за допомогою відповідних сервісів. То ж хто захоче, той все одно користуватиметься російськими соцмережами.

На кожен із них існує контраргументація. Залишається сподіватися, що паралельно із підготовкою рішення РНБОУ готувалася й роз'яснювальна медіа-кампанія. Зі свого боку спробуємо спростувати кілька закидів з боку противників санкцій. По-перше, представники української влади неодноразово зверталися до українців з проханням відмовитися від російських сервісів та комп'ютерних програм і не зливати свідомо ФСБ дані про себе та своїх друзів і родичів. Проте громадяни у своїй більшості ці звернення ігнорували. У тому числі й політики і чиновники, чиї сторінки існують в російських соцмережах. З огляду на це у держави, яка захищає свою інформаційну безпеку, інших варіантів, як вдаватися до заборон, не залишається. Навіть попри шквал критики.

По-друге, проросійські політики, "опоблоківці", медведчуківці і т.п., отримали нагоду мобілізувати на антисанкційні акції айтішників, бухгалтерів, студентів, школярів й інших "постраждалих". Зрозуміло, що такі акції гратимуть на руку Росії та її пропагандистській машині. Тому до їх організаторів варто застосовувати жорсткі заходи. Після цього "шатуни" швидко зійдуть нанівець.

По-третє, необхідно уточнити ситуацію із заблокованими юридичними особами, які зареєстровані в Україні. Аби не наражатися на додаткові іміджеві ризики, як сталося з недавніми обшуками СБУ в низці компаній, серед яких виявилася інвестиційна група Dragon Capital. Спецслужбам уже після обшуку довелося пояснювати, чим він був викликаний. Через це опоненти влади отримали часовий люфт для розгону "зради". Також варто чітко зрозуміти, яка державна структура здійснюватиме контроль за дією санкцій. Якщо всі і ніхто, тоді вони й застосовуватимуться абияк.

По-четверте, всі кричать про "Однокласники" і "Вконтакте", але, чомусь, не чути схвальних відгуків про санкції щодо фізичних осіб. У переліку їх 1228. Там і громадяни РФ, і кримські зрадники, й провідники терористів Донбасу. Власне, цей список значно цікавіший для аналізу. Але не для "зрадофілів". Бо, бачте, дітки не зможуть чатитися "ВКонтакте".

Журналіст Depo.ua попростив прокоментувати санкційне рішення народних депутатів. Так, на думку Дмитра Добродомова, зробити це потрібно було вже давно. Інше питання - наскільки це можна реалізувати технічно. "Було б правильно перед цим зібрати основних провайдерів і проконсультуватися з ними. Щоб не вийшла дурна ситуація, коли рішення не можна виконати технічно, і тим самим порушити закон. Але, думаю, якийсь вихід вони мали придумати", каже депутат.

З ним згоден і Григорій Шверк. За його словами, на 100 відсотків це рішення буде важко виконати. "Ті, хто добре розбираються в техніці, завжди знайдуть можливість обійти систему і працювати з тими ресурсами, з якими вони хочуть працювати. Але раніше була аналогічна ситуація з забороною російських телеканалів. Дехто встановив собі тарілку і дивиться зі супутника те, що він хоче. Проте такі рішення розраховані на більшість, щоб закрити від неї можливості для російської пропаганди. Якщо людина знає, як обійти заборону на доступ до соцмереж, вона має достатньо глузду, аби ця пропаганда на неї не впливала", переконаний Шверк.

 

Юрій Васильченко

Источник: 
PRпортал

Comments (0)

Leave a comment

13 + 4 =
Решите эту простую математическую задачу и введите результат. Например, для 1+3, введите 4.