Аспірант-археолог випадково знайшов загублене місто майя через пошук Googl

Величезне місто майя вдалось виявити через століття після того, як воно зникло у заростях джунглів Мексики. Автором знахідки став американський аспірант. Відкриття він зробив буквально випадково. Спочатку чоловік шукав інформацію з іншої теми, але на 16 сторінці пошуку знайшов цікаве дослідження.

Про це повідомляє Associated Press.

Відкриття було зроблено не під час археологічних розкопок на місцевості, а за комп’ютером, просто в лабораторії. Це стало можливим завдяки лідарній зйомці місцевості. Ця технологія, що використовує лазерні промені, дозволяє створювати цифрові моделі рельєфу місцевості та виявляти його подробиці та аномалії, приховані під густою рослинністю. Йдеться про вид геодезичної зйомки, коли з літака спрямовуються тисячі лазерних імпульсів. Враховуючи час направлення лазера та його повернення складається мапа об’єктів.

Аспірант Тулейнського університету (Новий Орлеан, США) Люк Олд-Томас та його колеги провели археологічний аналіз результатів високоякісної лідарної зйомки приблизно 122 кв. км зарослої тропічним лісом місцевості в мексиканському штаті Кампече на півострові. Зйомка проводилася ще у 2013 році у рамках проєкту зі спостереження за лісами.

Олд-Томас шукав в інтернеті інформацію з іншої теми, проте на 16 сторінці результатів пошуковика Google і побачив те саме лазерне дослідження місцевості.

Аспірант, його професор та інші колеги обробили дані за допомогою методів, що використовуються археологами, і зрозуміли, що у 2013-му дослідники не помітили стародавнього міста майя. Таким чином, археологи виявили величезне місто майя у джунглях Мексики. Дослідники назвали загублене місто Валеріаною – за назвою прилеглої лагуни.

Стверджується, що місцевість у південно-східному штаті Кампече була густонаселена, там мешкали 30-50 тис. людей з 750 до 850 року нашої ери. 

Місто площею близько 16,6 кв. км мало два великі центри з великими будинками, розташованими на відстані близько 2 км один від одного і з’єднаними щільною забудовою та дамбами. Також вчені виявили дві площі з храмовими пірамідами, де майя поклонялися богам та ховали скарби. Загалом вчені визначили за наявними у них даними 6764 будинки різних розмірів.

В Університеті кажуть , що споруди можуть датуватися періодом між 250 і 900 роками нашої ери, але саме поселення могло бути закладене на 100 років раніше.

Споруди були приховані під мексиканськими джунглями. Зображення – Luke Auld-Thomas/Antiquity Publications

За словами дослідників, світлин загубленого міста немає, оскільки в цій місцевості ніхто не бував. Валеріана була знайдена поруч з єдиним шосе, прокладеним у цьому районі, неподалік сучасних поселень. Виходить, що люди роками займалися сільським господарством просто серед руїн. Про існування такого великого міста майя не підозрювали ні влада, ні місцеві жителі, ні наукова спільнота.

Професор Кануто, науковий керівник Олд-Томаса, пояснює, що лідарна технологія зробила революцію в методах дослідження територій, покритих рослинністю. Вона дала археологам можливість відкривати світи загублених цивілізацій, не встаючи з крісла. За словами Кануто, на початку кар’єри йому доводилося пішки досліджувати місцевість та вручну, використовуючи інструменти, сантиметр за сантиметром перевіряти поверхню землі.

Олд-Томас стверджує, що його робота, опублікована в академічному журналі Antiquity, свідчить про існування безлічі місць, про які археологи поки не мають ані найменшого уявлення.

Источник: 
PRпортал