Російські тролі і коронавірус: Як Кремль використовує пандемію, щоб нашкодити Україні та ЄС

Китай та Росія намагаються дискредитувати дії керівництва ЄС в очах пересічних громадян Європи і додати до пандемії повноцінну політичну кризу. Подібна тактика може бути використана Кремлем проти України навіть з більшим успіхом

Той факт, що Росія намагається використати пандемію для просування своїх геополітичних інтересів, сюрпризом, звичайно, ні для кого не став. "Гуманітарна допомога" для Італії, яка, як виявилося згодом, складалася з непотрібного військового обладнання, чи рейси з російськими медичними припасами до США – на тлі повідомлень російських лікарів про відсутність найнеобхіднішого навіть в Москві та Санкт-Петербурзі – все це, звичайно, елементи достатньо незатійливої зовнішньої політики. Які до гуманності мають рівно стільки стосунку, скільки режим Володимира Путіна – до сучасної демократії.

Але все це – зовнішня, видима частина російської дипломатії. Яка становить незначну частину від загальних зовнішньополітичних зусиль, про справжній характер яких світові розповіли службовці контори під назвою East Stratcom – інтегральної частини Європейської служби із зовнішніх справ, котрі займаються висвітленням та протидією системній дезінформації в інтернеті.

Суть спостережень європейських спеціальних служб зводиться до того, що Китай і Росія активно використовують глобальну кризу для поширення фейків у соцмережах. Зокрема, з початку лютого до кінця березня було зареєстровано понад 150 випадків прокремлівської дезінформації, пов'язаної з пандемією і європейською системою охорони здоров'я.

Серед цієї дезінформації істотне місце займали заяви про те, що Європейський Союз перебуває на межі краху через недолугу реакцію національних урядів на COVID-19. В якості зразка "ідеальної готовності" в цих випадках пропонується, звичайно, Росія. Аналогічні повідомлення розповсюджуються і прокитайськими користувачами соцмереж – за якими, цілком ймовірно, стоять спеціальні служби Піднебесної.

"У ЄС та в інших державах скоординоване поширення дезінформації спрямовано на те, щоб виставити вразливі меншини причиною пандемії і викликати недовіру до здатності демократичних інститутів забезпечувати ефективні заходи реагування, - зазначено у звіті. - Деякі державні та підтримувані державою гравці прагнуть використовувати кризу суспільної охорони здоров'я для просування геополітичних інтересів".

Наразі у ЄС з російською пропагандою все ще не так фатально ."Поки що ці повідомлення ще не пробилися до ширшої аудиторії, циркулюючи, в основному, в межах дружньої Росії і Китаю онлайн-аудиторії, особливо в таких країнах, як Італія, Іспанія і Греція. Але в міру того, як глобальна криза наростає, такі зусилля - як з боку підтримуваних державою груп, так і з боку внутрішніх гравців ЄС - пов'язують пандемію коронавирусу з уже існуючими темами дезінформації, включаючи націлювання на мігрантів, групи меншин і довгострокову довіру до ЄС", - вважають співробітники East Stratcom.

При тому немає абсолютно ніякої гарантії, що подібна стратегія не буде використана і проти України. Особливо якщо зважити на той факт, що як декотрі рішення нашої влади, так і наша система охорони здоров'я загалом цілком можуть бути об'єктами набагато більш жорсткої критики, ніж то можливо стосовно європейських інституцій. Врешті, історія з Новими Санжарами свого часу наочно продемонструвала, що може зробити зрежисована за допомогою соцмереж паніка з пересічними українськими громадянами.

З іншого боку, "загроза російської пропаганди" цілком може бути перебільшена і використана українськими посадовцями для власного захисту від будь-якої, навіть найбільш конструктивної критики.

У такий спосіб прогнози стосовно того, що пандемія коронавірусу вдарить не тільки по людському здоров'ю та економічному благополуччю, але й по людських правах, схоже, реалізуються.

 

Depo.Головна

Источник: 
PRпортал