«Гра в кальмара»: чому про моторошний корейський серіал заговорив увесь світ

Продаж білих кедів від фірми Vans зріс на 7800% після прем’єри нового хіта Netflix — серіалу «Гра в кальмара», де саме це взуття стало впізнаваним атрибутом персонажів. Корейський трилер посідає перше місце у рейтингу Netfliх у 90 країнах світу. Громадське розбиралося, чому цей серіал став настільки популярним у світі.

Цей серіал порівнюють з іншою південнокорейською драмою «Паразити», і недарма. В основі обох сюжетів — соціальна нерівність між бідними та багатими. У «Грі в кальмара» головний герой 40-річний Сонґ Джі-гун безнадійно застряг у боргах. Йому доводиться просити у своєї старенької матері гроші на подарунок дочці на день народження. І за декілька годин він успішно програє ці гроші на кінних перегонах. А потім намагається втекти від мафії, котрій заборгував.

Фінансове становище героя плачевне. Тому коли йому пропонують шанс виграти велику суму грошей, він погоджується, геть не розуміючи, на що саме. Від цієї миті він стає гравцем під номером 456. Опиняється в кімнаті разом з іншими 455 людьми. В кожного з них свою історія, та всіх об’єднує факт скрути. Правила гри, в якій вони беруть участь, прості: пройти шість випробувань і виграти величезний грошовий приз. Хто не справляється, вибуває. 

Спершу гравці потрапляють до великого дитячого майданчика. Перше випробування — гра «Зелене світло, червоне світло». Коли звучить команда «зелене світло», потрібно бігти вперед і якнайскоріше досягти фінішу. Коли кажуть «червоне світло» — завмерти. Хто ворухнеться, вибуває. Що може бути простіше, аніж зіграти в таку гру? Та вже під час випробування виявляється, що коли гравець вибуває — його пристрілюють. Програш — це смерть в буквальному сенсі слова. 

Момент, коли на дитячому майданчику безліч тіл, і навкруги розливається кров — надзвичайно сюрреалістичний. На тлі життєрадісних декорацій все насильство в серіалі виглядає особливо жорстоко. Концепцію ігор на виживання не раз використовували в кіно. Але щоразу дія переносилася в майбутнє, як в антиутопії «Голодні ігри». «Гра в кальмара» існує в реальному часі, від чого ще моторошніше, адже такі події набагато легше сприймаються, коли вони відділені від реальності.

Кадр із серіалу «Гра в кальмара»
Кадр із серіалу «Гра в кальмара»
Фото: Netflix

Цей серіал став настільки популярним по всьому світі, бо транслює універсальний досвід. Світовий капіталізм та класова нерівність бентежать людей не тільки в Південній Кореї. А психологія існування в обмеженому просторі, що переживають головні герої, стає особливо актуальною в часи локдаунів та пандемії. Часом виникає відчуття, що дивишся корейський варіант «Володаря мух», соціальний експеримент про людей під тиском обставин. І серед героїв немає антагоністів та протагоністів, вони всі застрягли в моральній дилемі: смерть інших і грошовий приз, або ж смерть власна. Як це не жахливо, але глядач подумки «ставить» на улюблених персонажів в очікуванні, хто з них переможе у грі. І тепер відчуття, що і сам глядач також втягнутий в цей соціальний експеримент.

Серіал із назвою популярної корейської дитячої гри 1970-их років виявився абсолютно недитячим. Після виходу на стримінг-платформі 17 вересня «Гра в кальмара» вже на шляху до того, щоб стати найпопулярнішим серіалом Netflix. До того ж він має всі шанси стати новим витком у сучасній попкультурі і увійти до всіх списків обов’язкових до перегляду серіалів. Але навіщо чекати, якщо його можна переглянути вже зараз?

Источник: 
PRпортал