Про «дебілів» та «ідіотів»

Як то кажуть, посади свиню за стіл, а вона – й ноги на стіл. І брудну дупу також. Наслідки таких гостин бувають сумними та неестетичними. І для столу, і для господарів. Звісно, аби уникнути подібного, свиней у гості краще не запрошувати. Проте сталося те, що сталося: в Україні побував гурт Bloodhound Gang, чий, вочевидь, неадекватний басист Джаред Хасселхофф відзначився двічі. В Одесі він підтерся прапором Росії, в Києві – помочився на стяг України,повідомляє Обозреватель

 

Із Хасселхоффом і його переповненим екскрементами колективом все зрозуміло. "Дебіли", як слушно зауважив фронтмен "Океану Ельзи" Святослав Вакарчук. Цим все й сказано: коротко і ясно. Все зрозуміло і з публікою, котра, за переказами свідків, "улюлюкала" та заохочувала Хасселхоффа випорожнити сечовий міхур.

Цікаво наразі інше. Як зреагували державні органи України, коли заїжджі гастролери використали державний прапор в якості унітазу? Якщо в двох словах, то не надто активно. Протягом цілого дня  намагались отримати коментар у правоохоронців та співробітників українського МЗС.

По обіді з нами зв’язалися представники міністерства закордонних справ, які зазначили у коментарях, що вони, мовляв, переконані: "правоохоронними органами України буде розглянуто цей інцидент та вжито відповідних заходів". Між тим правоохоронні органи, на які покладають надії дипломати, взялись до справи не відразу.

Лише у другій половині дня стало відомо, що МВС порушило кримінальну справу проти Bloodhound Gang, але перспективи її тепер вже видаються сумнівними.

Що стосується МЗС, то скромної реакції цього відомства, як на нашу думку, недостатньо. Прекрасно, що міністерство визнало "абсолютну неприйнятність подібних дій американського гурту" – дій, "пов’язаних з наругою над державними символами", яким "немає виправдання", як немає виправдання і "жодним так званим епатажам". 

Втім, на думку екс-міністра МЗС Анатолія Зленка, це не входить у службові обов’язки емзеесевців – ганятися за негідниками з розстібнутою ширінкою. "Дипломати повинні підтримувати статус кво – нормальні стосунки між державами, а хуліганськими діями мають займатися прокуратура та міліція. І переслідувати їх згідно закону".

До речі, про закон та переслідування. "Публічна наруга над Державним Прапором України, Державним Гербом України або Державним Гімном України — карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців", – говорить стаття 338 КК України.

Але річ у тім, що Хасселхофф вже давно гайнув з України. Теоретично (підкреслимо: ТЕОРЕТИЧНО!) його ще можна дістати – навіть з Америки. Хоча простіше було заводити кримінальну справу, доки він ще перебував у нас.

"Громадянство правопорушника ролі не грає", – коментує адвокат Ігор Фомін. – Покарати за злочині, скоєні на території України, можна будь-кого". Щоправда, коли злочинець вже виїхав за межі нашої держави, в дію вступає процедура екстрадиції. Якщо тільки з державою, де знаходиться суб’єкт пошуку, укладено відповідний договір.

Та спочатку, наголошує Фомін, слід все таки порушити кримінальну справу. А далі вже діяти через Інтерпол. Щоправда, тут є один нюанс. "Україні останнім часом відмовляють в екстрадиції, оскільки наша держава має дуже погану репутацію. Пенітенціарні заклади України не витримують критики, дуже часто має місце порушення права громадян на справедливий суд. Тож шансів на екстрадицію – якщо людина вже виїхала за межі України – мало", – каже колега Фоміна Валентина Теличенко.

Теличенко додає, що за свою адвокатську практику не пригадує випадку застосування статті 338-ої. Тим паче не може вказати на приклад покарання когось за цією статтею. Вона каже, що випадок з прапором можна кваліфікувати і як хуліганство. А це вже інша санкція, інше сприйняття події, та й взагалі – інша історія.  

Тож поки що інцидентом з Хасселхоффом переймається лише Росія. Слідчий комітет Росії організував перевірку "за фактом наруги над державним прапором РФ". В Україну та США вже направлені запити щодо надання допомоги. Міністр культури РФ Володимир Мединський запевняє, що раніше заплановані гастролі Bloodhound Gang скасовано і "митці" вже пакують валізи: "виступати на Кубані ці ідіоти не будуть", – говорить міністр.

Офіційна ж Україна наразі пригальмовує. Побажання оголосити Хасселхоффа персоною нон-грата висловив депутат Олексій Кайда, і це поки що все. Інтернет-спільнота пообурювалась спаплюженим прапором і видала порцію демотиваторів. МВС з запізненням порушило карну справу, в котрої небагато шансів вилитися у щось конкретне. В цілому ж історія з Bloodhound Gang закінчиться – майже прогнозовано! – тим самим, чим і інцидент з хамством Івана Урганта: пшиком. 

Хоча, звичайно, дуже хотілось би помилитись.

 

Джерело: Рrportal