Всі проти Росії: 10 популярних теорій змов у російських ЗМІ - дослідження

За останні сім років спостерігається значна поява теорій змов в Росії. Нове дослідження сервісу ЄС, який займається викриттям дезінформації, демонструє, що посилання в російських ЗМІ на обрану групу популярних теорій змов стається приблизно в 6-9 разів частіше, ніж в 2011 році. Дезінформація є одним із факторів, названих експертами як причина такого збільшення. Таким чином, вони сформули десятку найбільш часто вживаних та популярних теорій змов у російській пропаганді.

Топ-10 теорій змов

Дослідження проводилося незалежним російським виданням "Ведомости" спільно з російською медіа-моніторинговою компанією Medialogia та розглянуло дані з 43 000 різних російських ЗМІ, включно з телебаченням, радіо, Інтернетом та друкованими ЗМІ, в період з 2011 до 2017 року. Дослідження надавало різним теоріям змов різні бали на основі методології, згідно з якою більшу кількість балів було приділено тим випадкам, коли теорії змови були озвучені в засобах масової інформації з великою аудиторією, такими як національні телевізійні канали, і менше пунктів було надано теоріям, коли вони з'являлися в менших ЗМІ з меншим охопленням. У той же час дослідження враховувало загальну кількість згадок про кожну з теорій змов.

Стаття в "Ведомостях" представляє 10 найпопулярніших теорій змов в російських ЗМІ з найвищим рейтингом. Як показує наша звітність, навіть ті теорії, походження яких не пов'язані з Росією або політикою Кремля, можуть бути інтегровані в потік політично мотивованої дезінформації.

1.       Змова істориків проти Росії

Теорія про те, що Росія є метою координованої атаки низки істориків, які нібито фальсифікують та спотворюють історію країни, на сьогодні є найпопулярнішою серед теорій змов російських ЗМІ. Згідно з даними дослідження, загалом 15 730 згадок, ця теорія змови є в 3,7 раза популярнішою, ніж друга популярна теорія. Його частота зросла в 9,3 раза з першого кварталу 2011 року (619 згадок) та четвертого кварталу 2017 року (5 808 згадок). "Ведомости" бачать успіх цієї теорії змов внаслідок численних висловлень про цю змову провідних російських політиків та лідерів думок, включно з президентом та міністром культури, який підтримав цю теорію в книжці, яку він опублікував у 2012 році. Дослідження також показує що пік популярності теорії збігся з нападами на фільм "Матильда" про останнього царя Росії та інших гострих дебатах навколо 100-річчя революції 1917 року та вбивства останньої імперської родини.

2.       Є таємний світовий уряд

Твердження про те, що людство фактично контролюється світовим урядом, також називають теорією змови нового світу. Це частина узагальнення подібних теорій, в тому числі та, яка спрямована на Джорджа Сороса, і теорії змови про ротшильдівську родину, про яку згадували на початку російські державні телеканали, які ми описали в попередній статті. Теорія таємного уряду була згадана загалом 4 249 разів в матеріалах дослідження, і в 6 разів частіше в 4 кварталі 2017 р. (1365 згадок), ніж у першому кварталі 2011 р. (224 згадки).

3.       ВІЛ/СНІД не існує, і це приховується

Розповсюдження теорії змови з ВІЛ/СНІД має розглядатися на тлі сумного факту, що ВІЛ є серйозною проблемою в Росії. Теорія посідає друге місце у відносному зростанні серед випадків, проаналізованих у дослідженні, що в 36 разів частіше спостерігається порівняно з першим кварталом 2011 року (75 згадок) до 4 кварталу 2017 року (2700 згадок). ВІЛ/СНІД був центральною частиною кампанії дезінформації, коли під час холодної війни Радянський Союз намагався поширити чутки про те, що ВІЛ/СНІД був результатом американських експериментів.

4.       Генетично модифікована їжа небезпечна, і це приховується

Ми бачили цю теорію, яка використовувалася в прокремлівській політично мотивованій пропаганді, коли на російському державному телебаченні було заявлено, що США купують українську землю, щоб посіяти генетично модифіковані культури, і що це призведе до голоду в Україні. Теорія змови про ГМО була згадана в 9,7 разів частіше в 4 кварталі 2017 р. (1351 згадок), ніж у 1 кварталі 2011 р. (139 згадок).

5.       Світ контролюється рептиліями або прибульцями, і це приховується

Суперечлива теорія про те, що світ управляє рептиліями чи прибульцями з космічного простору, піднялась до 18 тисяч 102 згадок в досліджуваних даних, збільшившись у 8,6 раза з 1 кварталу 2011 року (263 згадувань) до 4 кварталу 2017 року (2,270 згадок). Як ми вже писали в попередній статті про теоретичні змови в Росії, кандидатка на виборах мера Москви 2013 року Світлана Пеунова отримала певну підтримку, коли вона стверджувала, що рептилії з вигаданої планети проживають у гірській області на півдні Росії, де вони знищили давню слов'янську цивілізацію.

6.       Висадка на Місяць США була обманом

Ця теорія змови не народилась в Росії; однак, посилання на неї було виявлено 6608 разів у даних дослідження з різким збільшенням у 11,2 раза з 1 кварталу 2011 року (85 згадок) до 4 кварталу 2017 року (956 згадок). Відповідно до загальної систематичної критики США на міжнародних пропагандистських майданчиках Кремля, Sputnik озвучив ідею, що американці, можливо, ніколи не були на Місяці.

7.       Вакцинація є надзвичайно небезпечною, і це приховується

Хоча скептицизм до вакцинації є відомим загальнолюдським явищем, він стає теорією змови, коли стверджується, що передбачуване знання про негативні ефекти зберігається в таємниці від громадськості, або коли, наприклад, стверджується, що програма вакцинації насправді є прихованою біологічною атакою. Теорія змови про вакцинацію з'явилися в російських ЗМІ у 6,2 раза частіше в четвертому кварталі 2017 року, ніж у першому кварталі 2011 року. Наведення розповідей про приховування таємних основних домовленостей та угод є центральним елементом прокремлівської пропаганди, а отже, і випадком, де ми бачимо сильний ступінь дублювання теорій змов та кампанії дезінформацією Кремля.

8.       Гей-лобісти знищують моральні основи Росії

Законом, який забороняє "пропаганду нетрадиційних сексуальних відносин", Росія не стала дуже популярна як дружнє середовище для суспільства ЛГБТ. Теорія змови, яка передбачає існування гей-лобістів, які, незважаючи на те, що історики згадувалась вище, нібито бажають дестабілізувати російське суспільство, ставлять геїв на новий рівень. Теорія з'являлась у 12,9 раза частіше в 4 кварталі 2017 року, ніж у першому кварталі 2011 року. Твердження про гей-лобістів висловлювалися в офіційному кремлівському агітаційному виданні Sputnik та на загальнонаціональному телеканалі РЕН ТВ.

9.       Земля пласка

Ідея про те, що Земля пласка, а не кругла, не надто божевільна, щоб інтегруватися в потік дезінформації прокремлівських ЗМІ. Наприклад, лауреат премії російського національного телебачення 2017 року за "найкращу освітню програму" також є автором телевізійної програми, в якій стверджується, що Земля плоска. Ця теорія змови зростає найшвидше серед 10 найкращих теорій змови у дослідженні зі збільшенням між першим кварталом 2011 року та четвертим кварталом 2017 року у 44,6 раза.

10.   Світ контролюється масонами

Теорія змов про масонів також стара і широко популярна в світі; однак, вона відродилася в Росії у 5,9 раза частіше у період з 1 кварталу 2011 року до 4 кварталу 2017 року. РЕН ТВ, російський телеканал, відомий своїм щільним поєднанням дезінформації та теорій змов, є серед тих російських ЗМІ, які висловлювали цю теорію.

Дезінформація як рушій теорій змов та навпаки

Як бачимо в наведених вище прикладах, теорії змов легко можуть бути інтегровані в дезінформацію; особливо в медіа-середовищі, де існує високий ступінь багаторівневого державного контролю. Неправильні твердження, висунуті в теоріях змов, стають важливими для політично мотивованої кампанії, яка фокусується на спантеличенні та відволіканні аудиторії.

ТСН

 

Источник: 
PRпортал

Comments (0)

Leave a comment

6 + 14 =
Решите эту простую математическую задачу и введите результат. Например, для 1+3, введите 4.