Вконтакте, Яндекс, Одноклассники. Чи досі українці полюбляють російські сайти

3 моменту блокування російських ресурсів в Україні минуло 2,5 місяці. Що відбувається з ВК, Яндекс, Однокласники
 

Трафік і справді впав?

Трафік впав, українці стали рідше заходити на заблоковані сайти ВКонтакте, Однокласники, Яндекс і Mail.ru

Про це говорять кілька аналітичних компаній. Наприклад, компанія Similar Web, яка аналізує інтернет трафік різних сайтів. Згідно з їхніми даними, трафік впав, але 4 заблокованих сайти досі входять в десятку найпопулярніших веб-сайтів українського інтернету.

Редакція Еспресо.TV відстежувала дані Similar Web задовго до самого блокування. Згідно зі спостереженнями, до заборони українці в середньому відвідували ВКонтакте від 400 мільйонів разів на місяць. Однак до санкційного травня ця кількість відвідувань падає на 15% - 360 мільйонів разів, в червні відвідування падає в два рази - 180 відвідувань. У липні трафік падає до 160 мільйонів.

Приблизно така ж сама ситуація спостерігається і з іншими заблокованими ресурсами Яндекс, Однокласники. Втім, Mail.ru зберіг своє 7-ме місце за популярністю серед українських користувачів. Порівняйте найпопулярніші сайти лютого і липня 2017 року. За ці півроку ВКонтакте посунувся з першого місця на п'яте. Однокласники втратили 6 позицій, а Яндекс впав з п'ятого на дев'яте місце.

null

Міжнародна компанія Taylor Nelson Sofres (TNS) в Україні опублікувала свою аналітику за липень, згідно з якою всі заблоковані ресурси взагалі покинули топову десятку найбільш відвідуваних сайтів в Україні. Згідно TNS перші місця займають Google, Youtube, Facebook.

Вконтакте змістився на 11-те місце за популярністю, Mail.ru на 14-те, Яндекс на 20-му місці, а соціальна мережа і зовсім не входить в число 25 найпопулярніших сайтів серед українців.

null

Чому така різниця в показаннях?

Як пояснила керівниця проекту інтернет дослідження Kantar TNS Ганна Шахдінарян, такий розкид відбувається через різні методи вимірювання аудиторії. "Порівнювати дані, якщо показники різні, некоректно. Наш рейтинг сайтів побудований за охопленням українських десктоп (робочих столів ПК. - Ред.) інтернет-користувачів у віці 14-70 років", - говорить Шахдінарян.

Наприклад, Similar Web і Google Ads рахують кількість трафіку, виходячи з власних лічильників відвідувань, розміщених на сайтах і банерній рекламі.

TNS використовує кілька типів вимірювань. Соціологічні дослідження - спостерігаючи за 5 тисячами людей, які співпрацюють з компанією. У таких людей встановлена ​​спеціальна інтернет-панель, яка відстежує всі переміщення користувачів в інтернеті. У панелі подвійна ідентифікація, тому переплутати користувача з іншим членом сім'ї вкрай складно.

Крім цього TNS також користується лічильниками на сайті, до їхньої вибірки входять 250 сайтів, а також за допомогою лічильників в банерній рекламі - така мережа охоплює понад 2500 сайтів.

І хоча методи цих двох кампаній різні, загальну тенденцію можна простежити - анатомія українського інтернету знаходиться на стадії змін.

А що з додатком?

Згідно з даними Similar Web, в червні українці освоювали і цікавилися сервісами VPN, щоб обійти блокування сайтів. Так, перша трійка найпопулярніших додатків для Android складалася з сервісів VPN. Всього в першу десятку найпопулярніших додатків входило 4 VPN сервіси, включаючи браузер Opera, в якому вже стоїть свій власний VPN. Додаток ВКонтакте пішов на 11-те місце, оскільки багато провайдерів зв'язку вже встигли заблокувати трафік з цих сайтів.

null

Рейтинг додатків за червень

Однак на сьогоднішній день (9 серпня) трійка найпопулярніших додатків на Android - це програми повідомлень і соціальна мережа: Viber, Instagram і Messenger. Серед VPN сервісів у 10-ці найпопулярніших додатків залишився тільки один. І недарма, цей додаток працює у фоновому режимі і дозволяє користуватися будь-яким заблокованим додатком.

nullРейтинг додатків за серпень

Саме тому програма ВКонтакте піднялася на 5-те місце в рейтингу і стабільно тримається в ньому.

І якщо трафік з ПК впав, то люди, як і раніше, користуються ВКонтакте через додаток. Можливо такий вибір зумовлений бажанням слухати музику через телефон.

У користувачів iPhone схожа ситуація. Додаток ВКонтакте так і не вийшов з десятки найпопулярніших додатків, також популярний один сервіс VPN.

null

Рейтинг додатків за серпень в AppStore

Можливо і на сайт заходять через VPN-сервіси?

Так, можливо. Але тоді б інтернет-трафік зріс в інших країнах, так як VPN використовує для "входу" сервери інших країн.

Розглянемо, як змінився трафік в різних країнах на прикладі соціальної мережі ВКонтакте. Для цього ми використовуємо дані Similar Web за 3 місяці.

Найбільший приріст аудиторії з травня по липень включно, помітний у США - приріст на 12%, 11 мільйонів відвідувань, в Туреччині кількість відвідувань зросла на 8,18% - це 7 мільйонів. У Казахстані трафік виріс на 3,08%, тобто, на 7 мільйонів відвідувань. У Великій Британії кількість трафіку 16,86 виросла на 5 мільйонів. У Німеччині кількість відвідувань за ці три місяці зросла лише на 4 мільйони. У решти країн спостерігається дуже маленький приріст, навряд чи набереться мільйон відвідувань.

У Польщі, як і в Білорусі, трафік на сторінку Вконтакте навпаки впав.

Так що для прихильників теорії "на комп'ютері всі сидять в ВКонтакте через VPN" теорія розходиться з практикою. Навіть підрахувавши весь приріст у закордонних користувачів, приріст вийде не більш 40 мільйонів відвідувань, тоді як Україна, у якій щомісячний трафік був понад 400 мільйонів відвідувань, з травня зменшила кількість відвідувань до 160 мільйонів відвідувань на місяць.

Трафік впав приблизно на 240 мільйонів відвідувань, а це не можна порівняти з 40 мільйонним приростом трафіку в Європі і США.

Запити в інтернеті

Ще один спосіб зрозуміти, наскільки українців хвилюють заблоковані сайти - це вивчити пошукові запити. Для цього можна звернутися в Google Trends.

На прикладі колись найпопулярнішого сайту Вконтакте, який займав перший рядок у рейтингу найбільш популярного серед сайтів в Україні, можна виявити тенденцію спаду інтересу.

null

Пік пошукових запитів "ВКонтакте" припав на 16-17 травня. І це не дивно - 15 травня президент України Петро Порошенко оголосив про блокування цього ресурсу. На середину червня інтерес спав. Найбільше "ВКонтакте" запитували в Криму, Донецькій і Луганській областях, а також у Закарпатті.

null

Пік запиту "VPN" припав на 19 травня, коли користувачі заблокованих сайтів зрозуміли, що блокування неминуче. Однак до середини червня інтерес спав. Найчастіше "VPN" шукали в Дніпродзержинську, Краматорську і Кривому Розі.

null

 

 

 

Источник: 
PRпортал

Comments (0)

Leave a comment

3 + 3 =
Решите эту простую математическую задачу и введите результат. Например, для 1+3, введите 4.