100 відтінків Чорного...
Щоп’ятниці політично заангажовані глядачі розривалися між кнопкою «Савік Шустер» та «Чорне дзеркало». Редакція PRпорталу та експерти Communication group проаналізували усі 40 програм «Чорного дзеркала», котрі вийшли в ефір на телеканалі «Інтер» у минулому 2016 році. За рік на ток-шоу побувало 166 спікерів. Зокрема, 100 політиків та урядовців. Решта – це експерти.
Ця програма ділиться на «до» і «після». 2016 рік «Чорне дзеркало» починало з Євгеном Кисельовим. Він був ведучим 11 програм. Далі, модерував дискусію лише Олексій Ліхман. Вплив на програму мав і вересневий підпал телеканалу «Інтер». Саме після цієї скандальної історії ведучий «Чорного дзеркала» став називати програму «найпопулярнішим політичним ток-шоу країни».
Можна сперечатися щодо «найпопулярнішого», але точно «Чорне дзеркало» найменш скандальне. За цілий рік програма запам’яталася лише одним скандалом. Точніше, скандальчиком. 2 грудня, ефір програми «Чорне дзеркало» завершився достроково. Гості покинули студію на знак протесту проти депутата Опозиційного блоку Олександра Вілкула, котрий назвав Майдан «переворотом». Показово, що ініціатором обструкції екс-регіонала став постійний учасник інтерівського ток-шоу Борислав Береза.
Тінь скандальної Марії Столярової
Інтерівське «Чорне дзеркало» можна назвати досить консервативним. Як і «Шустер live» програма має своїх постійних спікерів. Єдине чого немає у програмі, то це політичних лідерів. За 2016 рік жодного разу у студії «Чорного» не було ні Юлії Тимошенко, ні Олега Ляшка, ні Андрія Садового, ні Олега Тягнибока. Але їх однопартійці були на кожній програмі.
Особливість «Чорного дзеркала», котру помітили експерти Communication group – це гендерна рівність. Жодної програми не було без жінки-політика.
Лідером за кількістю ефірів на «Чорному дзеркалі» є депутат від Опоблоку Микола Скорик. Схоже, у партії йому відведена роль «бути щоп’ятниці в ефірі». Причому, він приходив в ефір навіть тоді, коли не мав голосу. Зокрема, після новорічних св’ят. Із сорока програм він був в ефірі на 34-рьох.
Другу сходинку рейтингу розділили нардепи Борислав Береза, Сергій Каплін та Тетяна Острікова. Вони були в ефірі кожної другої програми.
Улюбленцем Сергія Льовочкіна можна назвати Сергія Капліна. Регулярно в ефірі «Чорного дзеркала» він почав з’являтися з 15 квітня. З того часу він не пропустив жодної програми. Часто саме Сергію Капліну належало право першого слова у програмі. Спочатку це слово було проти уряду Яценюка, а пізніше – проти уряду Гройсмана.
Борислав Береза також друг телеканалу «Інтер». Під час ефірів за весь час йому не поставили жодного незручного питання. Навіть після того як він задекларував три мільйони гривень ніби-то виграних у лотерею. Борислава Березу та Сергія Капліна пов’язує не лише однакова кількість ефірів на «Чорному дзеркалі», а й інтерівський редактор Марія Столярова, котру депортували після того, коли стало відомо про її співробітництво з терористами. Вона стверджує, що зробила Березу та Капліна депутатами. Борислав Береза, звичайно, співробітництво зі Столяровою заперечив, але з ефіру ТК «Інтер» не зник.
Тетяна Острікова із «Самопомочі» - підтвердження гендерної рівності. Вона – традиційний учасник ток-шоу «Чорне дзеркало». Попри те, що основна спеціалізація народної депутатки податкова політика, вона на програмі коментувала і перемогу Дональда Трампа і підвищення мінімальної зарплати і судову реформу. Тобто, усе!
Третя позиція рейтингу у свободівця Андрія Ільєнка. Він депутат Верховної Ради. Хоча, партквитка ВО «Свободи» було б достатньо для того, аби бути улюбленцем «Чорного дзеркала» у 2016-му.
І як же ж без соратників Олега Ляшка?!! Позицію партії та лідера майже на кожній третій програмі «Чорного дзеркала» відстоював маловідомий нардеп Андрій Артеменко. Він у рейтингу четвертий.
На один ефір Андрію Артеменку поступився більш відомий соратник по партії Юрій Чижмарь. У нього в активі 14 ефірів і він замикає п’ятірку улюбленців Сергія Льовочкіна.
Позицію ТОП - 6 зайняли три представники Блоку Петра Порошенка. Владислав Голуб, Борислав Розенблат та Ірина Суслова мають по 10 ефірів.
Відсутність в ефірі «Чорного дзеркала» Сергія Лещенка та Мустафи Найєма зовсім не означає, що партія «ДемАльянс» в чорному списку екс-глави адміністрації Віктора Януковича. Нардеп та активіст «Демократичного Альянсу» Вікторія Пташник була на ефірі 9-ть разів і з таким результатом займає 7 позицію.
Стільки ж разів на програму сходила член партії «Батьківщина» Олена Шкрум. Це перший політик з команди Юлії Тимошенко у цьому рейтингу. Але не єдиний у ТОП-10.
Наприклад, Сергій Власенко та Іван Крулько мають по 8-м ефірів і займають восьму сходинку. Так само у ТОП-8 увійшли нардепи Максим Курячий з БПП та Михайло Головко з ВО «Свобода».
ТОП-9. Лідер за кількістю ефірів у Савіка Шустера Дмитро Добродомова на «Чорному дзеркалі» з’явився лише 7 разів. Зрештою, не можна одночасно бути і там, і там. Тому на «Чорне» нардеп йшов, коли у нього був «вихідний» на Шустері. На «Інтер» Дмитро Добродомов не міг не йти. Участь у «Чорному дзеркалі» йому була прописана у PR-стратегії, котру писала прихильниця «руського міра» Марія Столярова.
У ТОП-9 також Олександра Кужель з ВО «Батьківщина» та тодішній заступник Одеського губернатора Михайла Саакашвілі Саша Боровик. Останній «ситуативний друг» Сергія Льовочкіна. Боровик ходив на «Чорне дзеркало» допоки Арсеній Яценюк керував урядом. Пішов Яценюк – зник з ефірів і Боровик. Разом з Михайлом Саакашвілі, котрий на «Чорному» був тричі. Та й то в режимі «скайп-зв’язок»
Десятку активних спікерів «Чорного дзеркала замикають аж шість політиків, які були в ефірі по шість разів. Серед них, два «свободівця» - Юрій Левченко та Олег Осуховський, два представники «Народного фронту» - Ігор Гузь та Андрій Помазанов, один БППешник Сергій Рудик та екс- голова СБУ Валентин Наливайченко. Правда, останнього представляли спочатку як лідер «Антикорупційного Руху», а пізніше він став лідером руху «Справедливість». Для порівняння, Валентин Наливайченко на Шустері був 9-ть разів. Тобто, на 3-ри рази більше аніж на "Інтері".
До ТОП-11 з 5-ма ефірами потрапили: народний депутат від БПП, а згодом віце-прем’єр Іванна Климпуш-Цинцадзе, нардеп БПП, котра не стала міністром охорони здоров’я Ольга Богомолець, Григорій Немиря з «Батьківщини», Григорій Логвинський з «Народного фронту» та Сергій Міщенко, котрий спочатку увійшов до фракції БПП, а під кінець року попросився відпустити його назад, у позафракційні. На "Чорному" він приховував свою фракційну приналежність і просив його титрувати як "член комітету з питань правосуддя".
Чотири ефіри в рік на загальнонаціональному «Інтері» це досить багато, щоб їх ігнорувати. Таким чином, на 12 позиції ефірного рейтингу аж семеро депутатів. Зокрема, скандальний екс-регіонал Олександр Вілкул, президентський представник у парламенті Артур Герасимов, два члени БПП – Олексій Гончаренко та Іван Вінник, дві соратниці львівського мера: Олена Сотник та Ірина Сисоєнко та один представник «Батьківщини» Олексій Рябчин.
Інші були в ефірі тричі та менше разів. Ці спікери формували партійну картинку симпатій редакторської групи «Чорного дзеркала».
Улюбленці Сергія Льовочкіна
За інформацією PRпорталу, часто учасників ток-шоу редактори погоджують особисто із нардепом та співвласником ТК «Інтер» Сергієм Льовочкіним. Він дає «добро» на ефір. Тому, логічно, що в програмі відсутні його критики. Також існують квоти для Опозиційного блоку, ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина». Їхні предтавники мають бути на кожній програмі. Так само є обов’язковим супровід партійних проектів улюбленців Сергія Льовочкіна - Сергія Капліна, Борислава Берези та Дмитра Добродомова.
Під час узагальнення нашого моніторингу виникли певні труднощі щодо підрахунку. Зокрема, деякі депутати стали урядовцями. Наприклад, Іванна Климпуш-Цинцадзе двічі була в ефірі як народний депутат від фракції БПП, а тричі як віце-прем’єр-міністр. Ігор Насалик з трьох разів, двічі був на програмі вже у статусі міністра енергетики.
Жодного разу не було на «Чорному дзеркалі» Володимира Гройсмана. Хоча у 2016 році прем’єр-міністр один раз засвітився у Савіка Шустера. Тим не менше, урядовці досить часто приходили на «Чорне дзеркало». І не лише вони, а й представники СБУ, ГПУ та НАК «Нафтогаз Україна». Усіх високопосадовців ми вирішили об’єднати в одну номінацію – «урядовці».
№1. Лідером на кількістю спікерів на «Чорному дзеркалі» став Блок Петра Порошенка «Солідарність». У 2016 році на програмі побувало аж 88 спікерів. Це вже зазначені ТОПи - Владислав Голуб, Борислав Розенблат та Ірина Суслова на яких припадає 30 ефірів. Вісім ефірів Максима Курячого, шість Сергія Рудика, котрий був активним у другій половині 2016 року, п’ять в Ольги Богомолець та по чотири ефіри Івана Вінника, Артура Герасимова та Олексія Гончаренка - це ще 31 ефірний пункт. Також у цьому результаті по три ефіри нардепів Іванни Климпуш-Цинцадзе та Сергія Куніцина. Така ж кількість і у першого віце-спікера Ірини Геращенко. Втім, вона жодного разу не висиділа усі дві години програми. Багато депутатів від БПП також приходили лише на одну частину програми.
Також варто відзначити, що та такі народні обранці як Володимир Ар’єв, Ольга Белькова, Григорій Шверк, Оксана Юринець та Валерій Карпунцов були на «Чорному дзеркалі» двічі.
По одному разу «засвітилися» на Інтері: Сергій Алєксєєв, Олександр Бригинець, Дмитро Білоцерківець, Руслан Демчак, Оксана Продан, Павло Різаненко, Ольга Червакова та Ігор Насалик у статусі народного депутата.
№2. ТОП-2 за Опозиційним блоком. 52 спікери у 40-ка програмах. Постійна присутність Миколи Скорика свідчить, що в Опозиційного блоку проблеми зі спікерами. Адже, навіть Олександр Вілкул на програмі з’явився лише чотири рази, а лідер Юрій Бойко аж тричі. З народних депутатів допомагали Миколі Скорику Юрій Павленко (тричі), Євген Балицький (один раз) та Євген Мураєв до його виходу з фракції Опозиційного блоку (один раз).
Проблему спікерів політтехнолог Сергія Льовочкіна Ігор Шувалов спробував вирішити за допомогою депутатів з обласних рад. Таким чином, двічі на «Чорному дзеркалі» була депутат Одеської облради Ірина Ковалиш. По одному разу сходили на інтерівське ток-шоу депутат Івано-Франківської облради Володимир Клюс, депутат Сумської облради Микола Войтенко та керівник столичної парторганізації Опоблоку Олександр Пузанов. А під час проміжних виборів до Верховної Ради Сергій Льовочкін вирішив допомогти лише одному кандидату - Федору Веніславському. Не допомогло - він програм вибори у волинському 23 виборчому окрузі представнику партії УКРОП Ірині Константевич.
№3. 45 соратників Юлії Тимошенко вивело партію «Батьківщина» у ТОП-3. Окрім, згаданих лідерів персонального рейтингу Олени Шкрум, Сергія Власенка, Івана Крулька, Олександри Кужель, Григорія Немирі та Олексія Рябчина. Двічі на «Чорному дзеркалі» був Володимир Івченко та по одному разу діючий нардеп Ігор Луценко та колишній Михайло Волинець.
№4. Партія «Свобода» немає окремої фракції, але має у Верховній Раді 4-ох депутатів: Андрія Ільєнка, Михайла Головка, Юрія Левченка та Олега Осуховського. Разом вони 36 разів були на «Чорному дзеркалі» та вивели партію Олега Тягнибока на 4-те місце. Симпатія екс-регіонала Сергія Льовочкіна очевидна.
№5. На один голос відстала від «Свободи» львівська «Самопоміч» спікери якої в ефірі були 35 разів. Втім, як уже зазначалося вище, 20 ефірів на плечах Тетяни Острікової. Решта, допомога від інших жінок Андрія Садового Ірини Сисоєнко (4 ефіри), Олени Сотник (4 ефіри), Олени Бабак (2 ефіри), Вікторії Войцицької (2 ефіри) та Наталії Веселової (1 ефір). І лише по одному ефіру взяли на свої плечі Павло Костенко та Руслана Сидорович.
№6. Радикали без Олега Ляшка на шостій позиції. У їхніх спікерів 32 ефіри. Майже кожен другий ефір прикрили Андрій Артеменко та Юрій Чижмарь. Ще два – Ігор Попов та один – Оксана Корчинська, котра прийшла на програму, де обговорювали реформу медицини.
№7. Присутність представників урядових структур змусила нас вивести їх в окрему номінацію з умовною назвою урядовці. Наприклад, заступник міністра фінансів Євген Капінос тричі був на програмі. А його колега по Мінфіну, Ольга Маркарова – двічі приходила пояснювати деталі бюджету-2017.
Двічі у статусі енергетичного міністра приходив на програму Ігор Насалик. Стільки ж про підвищення тарифів говорив Голова НКРЄ Дмитро Вовк. А міністр соцполітики Андрій Рева, його співробітник Віталій Музиченко та заступник міністра економічного розвитку Юлія Ковалів двічі приходили пояснювати про переваги субсидій в умовах підвищення тарифів. Якщо ще врахувати один ефір за участю першого заступники міністра соцполітики Ольги Крентовської, то темі тарифів на «Чорному» присв’ятили 7 ефірів.
На початку 2016 року двічі на програму приходила екс-депутат Ксенія Ляпіна. У статусі керівника Державної регуляторної служби вона захищала тодішнього главу Кабміну Арсенія Яценюка.
Серед інших міністрів на «Чорному дзеркалі» по одному разу були Павло Клімкін, Ігор Жданов та Ліля Гриневич.
До урядовців ми записали і заступника голови НАК «Нафтогаз України» Андрія Пасішника. Той що писав міністру Айварасу Абромавічусом смс-ки: «я від Кононенка». Власне, він був цікавий як джерело скандалу.
У ТОП-7 урядовців зарахували Віталія Куценко (ГПУ) з двома ефірамі та Дмитра Шимків (АП) і Юрія Тандіта (СБУ), котрі на «Чорне дзеркало» булі один раз.
№8. Цікава картина з представниками «Народного фронту». Вони на позиції №8. На ефір «Чорного дзеркала» фронтовики сходили 21 раз. В основному – це перша половина 2016 року. Цьому є дві причини. Перша, на початку року потрібен був об’єкт критики уряду Арсенія Яценюка. Роль «боксерської груші» виконували представники фракції «Народного фронту» Ігор Гузь (6 ефірів), Андрій Помазанов (6 ефірів), Григорій Логвинський (5 ефірів), Ігор Алєксєєв (2 ефіри), Надія Кацер-Бучковська (1 ефір) та Дмитро Сторожук (1 ефір). Друга, причина, підпал «Інтера», котрий інтерівці пов’язують з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. Після цього випадку на «Чорному» «фронтовики» у чорному списку.
№ 9. На цій позиції уже призабута киянами партія Рішучих громадян. У лідерство на «Чорному дзеркалі» політсилу вивів особисто її лідер Борислав Береза з 21 ефіром.
№ 10. Лише одним ефіром партії Борислава Берези поступилася партія Сергія Капліна. Правда, 2016 рік він починав як лідер партії Простих людей, а закінчив як лідер Соціал-демократичної партії.
№ 11. У другу двадцятку рейтингу експерти PRпорталу та Communication group зарахували команду Михайла Саакашвілі. Сам губернатор Одещини та його заступник Саша Боровик були на ефірі лише на початку 2016 року. Їх запрошували аби критикувати уряд Арсенія Яценюка. Ми не оперуємо у цьому рейтингу «Рухом Нових сил». Михайло Саакашвілі його створив під кінець 2016 року. А у другій половині 2016 жодного представника команди Саакашвілі на «Чорному дзеркалі» не було.
Так само як і соратники Саакашвілі 11 разів на «Чорному» були однопартійці Дмитра Добродомова з «Народного контролю». Звичайно, найбільше в інтерівському ефірі був сам лідер, 7 разів. Ще три рази «Народний контроль» прославляв Олег Мусій та один раз Андрій Антонищак. Останній, доречі, й досі залишається членом фракції БПП.
№ 12. Партію «ДемАльянс» Сергій Льовочкін підтримав ефірами для Вікторії Пташник.
№ 13. Рух Валентина Наливайченка «Справедливість» був представлений на 7-ох ефірах. Окрім самого лідера на «Чорному дзеркалі» один раз був помічений Маркіян Лубківський.
№ 14. Партію «Відродження» двічі представляв екс-депутат Володимир Пилипенко та один раз включався по телефону діючий нардеп Дмитро Святаш.
№ 15. Один раз в ефірі навіть був представник парламентської групи «Воля народу», котра є конкурентом Опозиційного блоку на електоральному полі. Але представник був поважний, Олександр Оніщенко. На «Чорне дзеркало» він прийшов перед голосуванням у Раді щодо позбавлення його недоторканності.
66 друзів Шувалова
Формат «Чорного дзеркала» передбачає присутність експертів. Таких ми нарахували 66 чоловік. Оскільки це більше колеги по цеху політтехнолога та радника Сергія Льовочкіна Ігоря Шувалова, то рубрику ми так і назвали «66 друзів Шувалова»
Власне, у цьому списку є частина друзів ведучого Євгена Кисельова. Наприклад, він запрошував гострих на язик журналістів Павла Казаріна, Ореста Сохара, Айдара Муждабаєва, Олексія Мустафіна та вбитого Павла Шеремета. Але цих експертів вистачило на одну програму. На дві програми вистачило таких експертів як Андрій Окара, Пітер Залмаєв, Ігор Уманський та Гліб Вишлінський.
У ТОПі інші експерти. Майже на кожній другій програмі був присутній Тарас Загородній. Вадим Карасьов був на ефірах 18 разів. Є на «Інтері» свій штатний АТОшник. Голова об’єднання учасників АТО «Справедливість» Тарас Костанчук у трийці постійних учасників ток-шоу «Чорне дзеркало».
Директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Андрій Єрмолаєв з Сергієм Льовочкіним співпрацює давно. Коли Сергій Льовочкін був Главою Адміністрації Віктора Януковича, то Андрій Єрмолаєв очолював Інститут стратегічних досліджень.
Екс-керівник національного бюро «Інтерполу» Кирило Куликов завжди був присутній, коли критикували правоохоронну систему, особливо, реформу МВС.
Експерт Олександра Рашмеділова постійно почала з’являтися в ефірі «Чорного дзеркала» у другій половині 2016 року.
У десятці найбільш активних спікер-експертів опинився політолог Володимир Фесенко, фінансовий аналітик Тарас Качка, журналіст Олександр Мартиненко та міжнародник Олег Волошин.
Ми не змогли знайти причинно-наслідковий зв'язок чому саме ці експерти запрошуються аби прокоментувати теми в яких вони не є спеціалістами.
Експерти PRпорталу та Communication group продовжують аналізувати головні ток-шоу країни. Попередній аналіз стосувався улюбленців Шустера.
- Войдите, чтобы оставлять комментарии