"Токсично для демократії": "Темні гроші" допомогли Байдену прокласти шлях до Білого дому, - Bloomberg

Джо Байден зібрав на підтримку своєї президентської кампанії рекордну суму т.зв. "темних грошей" - $145 млн пожертвувань, джерела яких ніколи не будуть розкриті
 

Про це пише у своєму матеріалі агентство Bloomberg, нагадуючи, що раніше демократи критикували спонсорування кампаній коштом "темних грошей". Тепер же це кидає тінь на самого Байдена, у команді якого визнали такий спосіб збору коштів допустимим заради перемоги над Дональдом Трампом.

"Це означає, що громадськість ніколи не отримає повного звіту про те, хто допоміг йому завоювати Білий дім", — пише Bloomberg.

Bloomberg нагадує, що Демократична партія роками закликала викорінити практику перерахування "темних грошей" як "однозначно корупційну". Однак у 2020 році в прагненні перемогти Трампа демократи і самі використовували такі кошти.

За даними агентства, виборчій кампанії Джо Байдена вдалося залучити $145 млн «анонімних» dark money, що збільшило загальну суму зібраних на його підтримку коштів до $1,5 млрд — це рекорд для опонента чинного президента на виборах.

"Темні гроші", перераховані на користь Байдена, затьмарили аналогічну суму, зібрану на підтримку Трампа ($28,4 млн). Більше того, анонімні спонсори Байдена допомогли йому побити рекорд республіканця Мітта Ромні, який у 2012 році зібрав $113 млн таких "прихованих" коштів.

Лише один із "суперкомітетів", Priorities USA Action Fund, використав на користь Байдена $26 млн з коштів, переведених на рахунки його некомерційного підрозділу Priorities USA. Донори цих грошей не будуть названі.

Гай Сесіл, керівник Priorities USA, не став виправдовуватися за походження коштів. «У наші плани не входило в односторонньому порядку складати зброю в боротьбі проти Трампа і правих сил, які сприяли йому», — заявив Сесіл.

А Future Forward PAC, який зібрав $104 млн на підтримку Байдена, отримав частина цих коштів від відомих великих бізнесменів, зокрема співзасновника Facebook Дастіна Московіца ($46,9 млн) та Еріка Шмідта з Alphabet Inc., материнської компанії Google ($2,6 млн доларів). Але найбільшим джерелом коштів була дочірня некомерційна організація Future Forward USA Action, яка внесла $61 млн. Імена цих донорів не розголошуються.

Bloomberg додає, що представники кампанії Байдена не прокоментували запит агентства з цієї теми.

Водночас у своїй кампанії Джо Байден закликав заборонити окремим типам некомерційних організацій витрачати кошти на підтримку виборчих кампаній, а також вимагати від будь-якої організації, яка витрачає понад $10 тис. на "передвиборчі" цілі, реєструватися у Федеральній виборчої комісії та розкривати інформацію про своїх спонсорів.

Загалом з-понад 1,5 млрд, зібраних на підтримку Байдена, $318,6 млн склали невеликі пожертвування від приватних осіб (менше $ 200 — при встановленій законом планці до $2,8 тис. на людину). Решта грошей, зібраних на користь кампанії Байдена, надійшли від більш заможних донорів, чиї пожертвування досягали $825 тис., уточнює Bloomberg. Одним з найбільших спонсорів був також Майкл Блумберг, який обіцяв витратити $100 млн на підтримку Байдена у Флориді.

За даними американського Центру відповідальної політики (Center for Responsive Politics), загалом у виборчій кампанії 2020 року демократи зібрали $ 326 млн "темних грошей". Це майже вдвічі більше, ніж сума аналогічних коштів, зібрана республіканцями — $148 млн.

Цей факт вже дав привід для критики подібної тактики навіть всередині Демократичної партії. Демократ Шелдон Уайтхаус, сенатор від штату Род-Айленд, вважає, що саме вкладники "темних грошей" схилили республіканців блокувати ініціативи щодо боротьби зі зміною клімату та домоглися призначення лояльних до них суддів.

"Темні гроші токсичні для демократії - крапка, — йдеться в заяві Уайтхауса. — Той факт, що прогресивні групи навчилися чинити опір, використовуючи аналогічну тактику, не може виправдовувати поширення чуми „темних грошей“ в Америці".

Навіть Гай Сесіл, керівник одного із суперкомітетів, які збирали гроші на підтримку Байдена, заявив, що його організація підтримує реформування цієї практики.

"Ми досі з нетерпінням чекаємо того дня, коли необмежені кошти та super-PACs залишаться в минулому", — сказав він.

Источник: 
PRпортал